188 Ürün Mevcut

Amino AsitAmino Asit Nedir?

Amino asit sporcuların özellikle de vücut geliştirme sporu ile ilgilenen sporcuların çok daha yakından tanıdığı ve kullandığı bir ürün grubudur.

Amino asit proteinin yapı taşı olmasıyla bilinir ve protein sentezi, hormonların sentezi ve nörotransmitterlerin sentezlenmesi konusunda oldukça önemli bir görev yapmaktadırlar. Amino asit proteinin yapı taşı olması özelliğinden dolayı tüketicilerin genel anlamda daha sağlıklı olması, kas yapılanması ve büyümesi konusunda etkin bir rol oynamaktadır.

Genel olarak bilinen 20 çeşit amino asit olduğu bilinmekte olmakla beraber profesyonel ve amatör olarak spor yapan herkes bu ürünlerden kendilerinin ihtiyacı olduğunu düşündükleri ürünleri tüketmektedirler. Amino asit çeşitleri çok olmakla beraber kompleks amino asit olarak üretilip satışa sunulan ürünler ise daha fazla tercih edilmektedir.

Amino asit yiyeceklerden de alınmasına rağmen bazı amino asitler gıdalarda olmayabilir ve vücut tarafından da üretilmeyen çeşitleri mevcuttur. Amino asit ihtiyacını gidermeden önce çeşitlerini ve yaptıkları görevleri inceleyip ona göre karar vermekte fayda vardır.

Amino Asit Çeşitleri Nelerdir?

Amino asit, Esansiyel amino asitler ve esansiyel olmayan amino asitler olarak 20 çeşit olduğu bilinmektedir. Esansiyel amino asitler; Lösin (BCAA), İzolösin (BCAA), Valin (BCAA), Metiyonin, Tireodin, Histidin, Lizin ve Fenialanin dir. Bu amino asit grubu vücut tarafından üretilmez ve dışardan gıdalardan ve takviye olarak satılan ürünlerden almak gerekir.

Esansiyel olmayan amino asit grubu ise vücut tarafından üretilen fakat yapılan spora, beslenmeye ve amaca göre dışardan da gıda veya takviye olarak alınan ürünlerdir. Esansiyel olmayan amino asitler ise Beta Hidroksi, Beta Metil Bütrat (HMB), Karnitin, Sistein, Glutamin ve Arjinin olarak sayabiliriz.

Esansiyel veya esansiyel olmayan tüm ürünlerin hepsinin kendine göre özellikleri ve kullanım yerleri vardır. Kısaca hepsinin işlevi aynı olmamakla beraber etki ve faydaları da farklıdır.

Bazı amino asitleri ve etkilerini kısaca belirtmemiz gerekirse;
 • Triptofan, yoğun egzersizler sırasında ağrıya toleransı arttırır
 • Dallanmış zincirli amino asitler, (lösin, izolizin ve valin), egzersiz sırasında fiziksel ve zihinsel performans seviyesini iyileştirir
 • Başka bir amino asit olan glutamin, kas glikojen sentezini arttırır ve kas kuvvetini arttırır.
 • Glutamin kas kütlesini arttırır.
 • Glutamin takviyesi, zayıf kas kütlesi ve dayanıklılığı artırır.
 • Aspartat dayanıklılığı arttırarak egzersiz performansını arttırır.
 • Arginine, Gym Freak'in egzersiz kapasitesini geliştirir
 • Ornitin, Arginin ve lisin, kas kütlesi ve kuvvetini arttırır
 • Tirozin kas kuvveti, dayanıklılık ve egzersiz gücünü olumlu etkiler.
 • Taurin takviyesi, egzersiz sonrası iyileşme esnasında inme hacmini arttırır.
 • Metionin vücuttaki yağ içeriğini metabolize eder.

  Amino Asit Nelerde Bulunur?

  Amino Asitler vücudumuzda üretilmekle beraber aldığımız gıdalarda da bulunur. Fakat burada sadece BCAA grubu olarak bilinen Lösin, İzolösin, Valin vücut tarafından üretilmez ve dışardan takviye olarak almak gerekmektedir. Burada yediğimiz yemeklerde ve aldığımız gıdalarda hangi amino asit vardır? Amino asit ağırlıklı beslenmede hani gıdaları tüketmemiz gerekir? Gibi sorular oldukça sık sorulmaktadır. Burada cevap verildiği zaman o kadar çok yemek çeşidi sayılabilir ki belki 1000 çeşit yemek ve bu yemeklerde bulunan amino asitler sayılabilir.

  Amino asit kaynağı gıda olarak akla ilk gelen içerdiği amino asit zenginliği ile beraber en popüler olanı kırmızı et desek yanılmış olmayız her halde. Özellikle Kreatin olarak oldukça yüksek bir değere sahip olan kırmızı et hem spor öncesi hem de spor sonrası tüketilmesi halinde vücudumuzun ihtiyacı olan amino asitlerin karşılanmasında oldukça yardımcı bir besindir.

  Kırmızı etin yanında tavuk, ton balığı, somon, süt ürünleri, yumurta, yağsız yoğurt, beyaz peynir, kuruyemişler, baklagiller, tofu, kinoa, soya fasulyesi ve kabak çekirdeği gibi yiyeceklerde protein ve amino asit bulunmaktadır. Bu tür gıdalarda bulunan protein ve amino asit çeşitlerini inceleyerek kendimize uygun olanı veya bizde eksik olanı tespit edip beslenme düzenini ona göre ayarlamamız gerekmektedir.

  Gıdalardan ve yiyeceklerden aldığımız amino asit çeşitlerinin yeterli olmaması durumunda ise gıda takviyesi olarak satışa sunulan kompleks amino asit veya özellikle istediğimiz bir amino asidi toz veya tablet formlarda takviye olarak alabilirsiniz.

  Amino Asit Kullanımı Nasıldır?
  Amino kullanımı tamamen kişinin kendi amacı, beslenmesi ve yaptığı spora göre değişiklik göstermektedir. Gün içi protein sentezi için kullanılan amino asitler olduğu gibi sadece spor öncesi, esnası ve sonrası da kullanılabilen ürünler mevcuttur. Hatta yine ihtiyaca göre birbiri ile kombin edip kullanabileceğiniz ürünlerde mevcuttur. Burada önemli olan kendimize en uygun amino hangisidir onu belirleyip kullanmalıyız.

  Geçmişten günümüze bir klasik olan spor öncesi 3-5 tablet amino, spor sonrası 3-5 tablet amino mantığı oldukça yanlış bir kullanım şeklidir. Çünkü aldığınız ürün kaç mg, içinde hangi aminolar var bilmiyoruz ve başkaları bu şekilde kullanıyor deyip aynı şekilde bizde kullanıyoruz. Fakat diğer kullanıcının amacını ve beslenmesini hatta kullandığı diğer takviye ürünleri bilmeden ona faydalı gelen bana da faydalı olur mantığı maalesef yanlıştır. Unutulmamalıdır ki herkesin anatomisi, beslenmesi yaptığı spor farklıdır ve vücudun verdiği tepkilerde farklıdır.

  Amino Asit Fiyatları
  Amino- asit fiyatları ürünün kompleks, toz, tablet ve kullanılan ham maddelere göre farklılık gösterir. Şöyle ki kompleks bir çeşit ürünün içinde amino asit bulunur ve bu ürün diğerlerine göre fiyatı yüksek olur. Fakat sadece saf olarak satılan ürünler ise daha uygun fiyatlı olmaktadırlar. Yine saf amino olup aromalı halde üretilirse yine fiyatı farklı olur.

  Temelde ithal ve ülkemizde üretilen ürünler arasında da maliyet farklılıkları fiyatlara yansımaktadır. Her takviye üründe olduğu gibi ihtiyacımız olan ürünü seçip kullanmakta fayda vardır. Burada dikkat edilecek diğer unsur ise ürünü üreten firma ve ithal eden firmalar önem teşkil etmektedir. Güvenilir ve garantili ürünleri araştırıp orijinal olup olmadığını teyit edip ürünleri kullanmalıyız.