128 Ürün Mevcut

Whey Protein Tozu

Whey Protein Tozu Nedir?

Whey Protein Tozu peynir altı suyunun üzerinde bulunan tabakanın (Yoğurt üzerinde bulunan kaymak gibi) kurutularak işlenmesi sonucu toz olarak üretilmektedir. Peynir altı suyu proteini yapılan işlemler sonucunda konsantre, izole ve hidrolize olarak 3 gruba ayrılarak satışa sunulmaktadır.

Protein tozları vücudumuzun birincil derecede yapı taşlarını oluştururlar. İçeriğinde bulunan amino asitlerle bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve yağsız bir şekilde kas yapımının oluşmasına destek olurlar. Protein tozları enzimlerimizi güçlendirerek vücudumuzun hücrelerini ve dokularını yenilememiz konusunda da bizlere yardımcı olur.

Whey protein tozları özelliklerine ve kullanan kişinin amacına göre seçilip doğru zamanlarda ve doğru miktarlarda kullanılması halinde alınan randıman daha yüksek olmaktadır. Şöyle ki konsantre whey kullanılacak yerde izole kullanılırsa veya tam tersi izole yerine konsantre kullanımı halinde alınan randıman farklılık gösterir. Bu nedenle hangi protein tozunu ne zaman ve içecek olarak da ne ile kullanılacağı çok önemlidir. Aşağıda protein tozlarının çeşitlerine ve özeliklerine göre kullanım şeklini açıklamaya özen göstereceğiz.

Konsantre Whey Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Konsantre Whey genellikle %80 oranında protein içeren peynir altı suyunun en az işlem görmüş halidir. İçeriğinde bcaa ve glutamin amino asitlerini bulundurur. Protein tozu içinde bulunan bcaa ve glutamin amino asitleri kapalı formda oldukları için proteinin oluşumda etkilidirler ve hariçten alınan bcaa ve glutaminlerin yaptıkları görevle karıştırmamak gerekir.

Genelde tüketiciler protein tozunun içinde bcaa ve glutamin mevcut hariçten almamıza gerek yok gibi yanlış düşünceler sahip oluyorlar. Oysaki hariçten alınan bcaa ve glutaminler serbest formdadır ve protein tozunun sentezlemesi görevini tam olarak yaparlar.

Konsantre whey proteinler daha az işlem gördükleri için içeriğinde bulunan yağ, karbonhidrat, laktoz ve kolesterol seviyeleri izole ve hidrolize whey proteinlere göre daha yüksektir.

Konsantre whey protein tozları özelliklerinden dolayı kullanım şeklide çok önemlidir. Konsantre whey ler genellikle vücudun acil proteine ihtiyacı olduğu dönemlerde daha hızlı karışım için su ile tüketilir. Peki bu acil durumlar nedir derseniz özellikle sabah kalkınca vücudumuz sabaha kadar bütün protein depolarını boşaltmış olur ve protein ihtiyacı yüksek olur. İşte sabah kalkınca ilk işimiz protein tozunu su ile almak olursa vücudun anlık protein ihtiyacını karşılamış oluruz ve kahvaltı dahil gün boyu gıdalardan alınacak proteinler kaslarımızın büyümesi ve güçlenmesi için bizi artıya geçirmiş olur.

Konsantre whey protein tozunun en önemli kullanım zamanlarından bir tanesi de özellikle spor sonrasındaki ilk yarım saatlik dilimdir. Yapılan sporda vücudumuzdaki glikojen depolarımız ve protein depolarımız boşalmış ve kaslarımız hasar görmüş olur. Bu nedenle spor sonrası özellikle su ile içilen whey protein tozu kaslarımızın toparlanmasına ve yıkımın önlenmesine yardımcı olur.

Konsantre whey protein tozu gün içi proteinsiz kalınacak uzun zamanlarda ve gece ise süt ile kullanılabilir.

İzole ve Hidrolize Whey Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır?

İzole ve Hidrolize Whey protein tozları konsantre whey protein tozlarına göre nerdeyse sıfıra yakın derecede yağ, şeker, karbonhidrat, laktoz ve kolesterol den ayıran bir sistemle mikro-filtreleme işleminden geçerler. Bu işlemden sonra izole ve hidrolize whey protein tozları daha yüksek ve daha saf bir protein tozu olarak üretilip satışa sunulmaktadır.

İzole ve Hidrolize whey protein tozları kullanım zamanı olarak gün içi ve yatmadan önce kullanılabilir. BU protein tozları konsantre ürünlere göre vücutta daha uzun süre kalacağı için sürekli olarak vücudun protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Ayrıca spor günleri spordan yaklaşık 30 dakika önce kullanımında ise egzersiz esnasında glukojen depolarının dolmasına ve spordan kaynaklanan kas yıkımını en aza indirmenize de destek olur.

Sonuç olarak Whey protein tozları özelliklerine ve kullanım amacına göre doğru kullanıldığı zaman üst seviyede randıman almanıza hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olur. Burada dikkat edilecek en önemli konu kişinin yaptığı sporun derecesi ve günlük beslenmesine göre protein tozunun kullanmasıdır. Yoksa herhangi bir kişinin kullanım şeklini kendinize uygulamaya çalışırsanız mutlaka bir şeyleri eksik yapmış olursunuz.

Whey Protein Tozu Fiyatları

Whey Protein tozları konsantre, izole, hidrolize ve kompleks ürünler oldukları için özelliklerine göre fiyatlama yapılmaktadır. En ucuz olan whey proteinler genellikle konsantre olan gruptur. Konsantre ürünler daha az işlem gördükleri için maliyet açısından avantaj sağlarlar.

İzole, hidrolize ve kompleks ürünler ise daha işlem gördükleri için maliyetleri de yüksek olmaktadır. Ayrıca ürünlerin ülkemizde paketlenmesi ve ithal ürünler olması da maliyetleri etkilemektedir. İthal ürünlerde vergi, gümrük ve döviz kuru gibi etkenlerden dolayı fiyatları da yüksek olmaktadır.

Protein oranları da ürünlerin fiyatlanmasında artı etkili olmaktadır. %50 protein içeren ürün ile %80-90 arası protein içeren ürünler arasında fiyat farklılıkları oluşmaktadır.

Protein34 sporcu gıdaları olarak yerli ve ithal protein tozlarında yüksek kalite ve gerçek fiyat politikası ile ürünlerimizi protein34.com internet sitemiz ve mağazalarımız dan temin edebilirsiniz. Satışını yaptığımız Whey Protein tozları üretici ve/veya distribütör firma garantisinde olmakla beraber bizlerde ana bayi garantisi vermekteyiz.