123 Ürün Mevcut

Sporcu Vitaminleri

Vitaminler Mineraller

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için vücuda gerekli olan gıdaların düzenli olarak alınması gerekir. Protein, kalsiyum ve yağlar kadar vitaminler de vücut için gerekli besinlerdir. Vitaminler bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudu hastalıklara karşı koruyan besinlerdir.

Vitaminler yediğimiz gıdalar ile alabildiğimiz besin grubudur. Suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olarak iki gruba ayrılırlar. Suda eriyen vitaminler C ve B grubu vitaminleridir. Yağda eriyen vitaminler A,D,E ve K vitaminleridir. Her vitamin farklı gıdalarda bulunur. Ve Her vitamin grubunun farklı görevleri vardır.

Vücut mekanizmasının işleyişinde her vitaminin ayrı bir görevi olduğundan tüm vitaminlerin düzenli olarak alınması gerekir. Vitamin eksikliği durumunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Vitaminlerin Görevleri

Vitaminler vücuda sağladıkları faydaları açısında gruplara ayrılmıştır. A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik dokusunun ve üreme sisteminin gelişmesini sağlar, gözleri güçlendirir, epitel doku yapımı ve gelişimine yardımcı olur. Hayvansal gıdalarda, et, süt, yumurta, balık gibi gıdalardan sağlanır.

D vitamini kalsiyumun kemiklere taşınmasını sağlayan vitamin grubudur. D vitamini en çok güneş ışığı ile alınır. E vitamini hücre zarını koruyan, damar içi akışkanlığı sağlayan, damar tıkanıklığını önleyen vitamin grubudur. E vitamini yeşil yapraklı sebzelerde ve baklagillerde bulunur. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve kemik gelişimi için gerekli olan vitamindir.

K vitamini yeşil yapraklı sebzelerde, baklagillerde, balıkta, karaciğer de bulunur. B vitamin grubu sinir ve sindirim sistemi üzerinde etkili olup, çocuklarda büyümeye yardımcı olan ve vücuda enerji veren vitamindir. Et, süt, kuru baklagiller, tahıllar, ceviz, fındık gibi gıdalarda B vitamini bolca bulunur. C vitamini bağışıklığı güçlendirip hastalıklardan koruyan ve kan yapısı için gerekli olan vitamindir. Portakal, mandalina ve limon gibi turunçgillerde vardır.

Vitamin Eksikliği Neden Olur

Vitamin eksikliği vücudun vitamin ihtiyacını sağlayacak gıdaların yeterince alınamaması sonucu ortaya çıkar. Vitaminler günlük düzenli olarak alınması gerekir. Düzenli ve sağlıklı beslenmeyen kişilerde vitamin eksikliğine bağlı hastalıklar olmaktadır.

Vitaminler yiyeceklerden yeterince alınamadığında gıda takviyesi olarak alınmalıdır. Özellikle spor yapan kişilerde vücut efor sarf ettiğinden daha çok vitamine ihtiyaç olacağından vitamin takviyesi şart olmaktadır.


Vitamin Mineral ürünlerinin özellikleri ve kullanım şekli hakkında daha detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için 0216 540 05 45 telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.