44 Ürün Mevcut

L-GlutamineGlutamine Nedir?

L-Glutamine ya da sporcular arasında yaygın olarak kullanılan kısaltılmış adıyla Glutamin bir amino asittir. Glutamin vücut için gerekliliği tartışmaya bile açılmayacak kadar önemli olan protein yapı taşı olarak vücutta mutlaka bulunması gereken ve özellikle ağır spor yapanlar tarafından kullanılması elzem olan bir amino asittir.

Glutamin, vücuttaki en bol amino asittir ve iskelet kasındaki serbest amino asit havuzunun %60'ından fazlasını ve toplam dolaşan amino asitlerin %20'sinden fazlasını oluşturur.

L-Glutamine takviyesi aynı zamanda azot tutulmasını teşvik etmek ve kas proteinlerinin kaybını önlemektedir. Antrenmanın ilk birkaç dakikasında kaslarınız glutamin salınmaya başlar. Glutamine düzeyleriniz düşerse, kaslarınız bir katabolik (dökülme) duruma gelebilir. Aşırı durumlarda bu kas kaybına neden olabilir

Glutamine takviyesi, yoğun bir eğitim döneminden sonra düzgün bir şekilde gereklidir. Yoğun antrenman sonrasında glutamin seviyeleri %50'ye kadar düşürülebilir. Kas dokusu parçalandığında (egzersiz sonrası) kas büyümesi için sentezlenecek kas hücrelerine protein sürmek için glutamine gerekir. Vücut kendi glutaminini üretmek zorunda kalırsa (glutamin takviyeleri kullanmazsanız), glutamine düzeylerini normale döndürmek birkaç saat, hatta birkaç gün sürebilir.

Kısaca açıklamaya çalıştığımız glutamin kas hacminin gelişmesi, kasların toparlanması ve kas ağrılarının giderilmesi konusunda oldukça önemlidir. Diğer taraftan glutamine bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve vücutta oluşan yaralar konusunda da etkin rol oynamaktadır.

Glutamin nedir sorusuna bu şekilde yanıtladıktan sonra şimdide sporcular ve sağlıkla ilgili ihtiyacı olanlar için Glutamin ne işe yarar hakkındaki bilgilere geçelim.

Glutamin Ne İşe Yarar?

GLutamine özellikle kas yapılanması, kas hacminin büyümesi, kas yıkımının engellenmesi ve yapılan ağır sporlardan sonra kasların toparlanması noktasında oldukça fazla etkili bir amino asittir. Şöyle düşünelim ağır bir antrenman yaptınız ve kaslarınızda oldukça yoğun bir kayıp yaşadınız. Kaslarınızın yaklaşık %60-65 oranında glutamin olduğunu düşünürsek en çok yıkıma uğrayan ve eksilen glutamine olduğu sonucuna çok rahat varabiliriz. Bu eksilen glutamin vücut tarafından üretiliyor olması ve gıdalarda bulunmasına rağmen tamamlanması yaklaşık 4-6 gün gibi bir sürece ihtiyaç duyar.

Tabii bu süreç beslenmeye ve yapılan spora göre artı ya da eksi olarak değişebilir. Birde bunun üzerine tam olarak glutamine ihtiyacını karşılamadan tekrar spor yaptığınız durumlarda kaslarınız daha fazla yıkıma uğramış ve ağrılarınız artmış olacaktır. İşte bu sebeplerden dolayı glutamin takviyeleri ihtiyacımızı karşılamış olacaktır.

L-Glutamine ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirmemize de oldukça yüksek oranda katkı sağlar. İçinde bulunduğumuz şartlarda güçlü bir bağışıklık sistemini kim istemez? İyi bir bağışıklık sistemi bizleri hastalıklardan koruduğu daha güvenli ve güçlü bir şekilde hayata devam etmemize yardımcı olur.

L-Glutamin kas yapımı ve bağışıklık sisteminin yanında faydalarını ise aşağıdaki başlıkta maddeler halinde açıklamaya devam edelim.

Glutaminin Faydaları Nelerdir?

Glutamin özellikle vücut geliştirme sporu yapanlar ve ağır antrenman yapan kişiler üzerinde oldukça fazla faydası olan bir amino asittir. Hatta yeterli oranlarda alınmadığı halde yapılan sporun bize fayda değil de zarar verebileceğini ispat edecek derecede önemli bir aminodur. Sadece sporcuların değil sağlıklı yaşam içinde olmazsa olmazımız olan L-Glutamin’in faydalarını kısaca anlatmaya çalışalım;

 • Proteinleri oluşturmak için azot vererek kas protein sentezini harekete geçirir. Kas Protein sentezi harekete geçtiği zaman kaslarımızın hacimsel büyümesine destek olmaktadır.

 • Kas kurtarma süresini azaltır. Özellikle yoğun antrenmanlardan sonra yıkıma uğrayan kaslarınızın toparlanmasını sağlayarak sizleri kas ağrısından ve kas yıkımından korur.

 • Büyüme hormonu üretimini ve serbest bırakılmasını arttırır. Özellikle gece yatmadan önce kullanılması halinde vücut tarafından gecenin en karanlık zamanında salgılanan GH hormonunu tetikleyerek büyümenize yardımcı olur.

 • Egzersiz sırasında kas katabolizmasını azaltır. Spordan önce alınan glutamin takviyesi yapılan spor esnasında kaslarınızı korumaya yardımcı olur.

 • Glikojen tükenmesi koşullarında glikojen yenileyerek dayanıklılığı arttırır. Yine spor enerji boşalanın glikojen depoları (enerji ve güç deposu) yenilenmesine destek olur.

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalık / enfeksiyon riskini azaltır.

  Yukarıda maddeler halinde saymaya çalıştığımız L-Glutaminin faydaları en çok bilinenler ve kullanıcılar tarafından net olarak bilinen özelliklerdir. Bunların haricinde bağırsaklar üzerinde ve Ülser tedavisi konusunda da etkin rol oynadığı bilinmektedir. Tabii ki bu konular tamamen sağlıkla ilgili ve tedavi süreci doktorlar tarafında yönetildiği için herkesi değil de ihtiyacı olanların doktor kontrolünde kullanılması gerektiği için tamamen kişiye özel bir durumdur.

  L Glutamin takviyeleri bu etkileri elde etmek için glutamin alımının vücut tarafından gerekli ve üretilen miktarı aşması gerekir. İhtiyacınız olan glutaminin miktarı, fiziksel aktiviteye bağlı olarak doğru alınarak kullanılmalıdır. Şimdi genel olarak spor yapanlar için L-Glutamine nasıl kullanılır ona bir bakalım.

  Glutamine Nasıl Kullanılır?
  L Glutamin kullanımı kişinin ihtiyacına, hedeflerine, beslenmesine ve yapılan spora göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca sağlık açısından kullanımı ise tamamen doktor kontrolünde olmaktadır. ir.

  Bu şekilde genel bir açıklamadan sonra klasik kullanıma geçersek aldığımız ürünün toz, tablet ve likit olmasına göre değişiklik olabilir. Ürünün üzerinde yazan servisinde kaç gr L-Glutamin içerdiğine bakarak günde 2-3 servis kullanabiliriz. Daha öncede belirttiğimiz gibi dozaj değişmekle beraber kullanım zamanı genelde spor sonrası ve gece yatmadan önce 1 servis olarak kullanımı tercih edilmektedir. Bazen spor öncesi veya sabah kahvaltı sonrası da kullanımlar olabilmektedir. Bu tamamen kişiye özel bir kullanımdır.

  Fakat spor sonrası ve gece yatmadan önce kullanım hemen hemen herkes için geçerli bir sistemdir. Çünkü spor sonrası kullanım antrenman esnasında yaşanan kas kaybının onarılmasında, gece yatmadan önce kullanım ise büyüme hormonunu desteklemesi nedeniyle tercih edilmektedir.

  Glutamin Fiyatları
  L-Glutamin takviyeleri diğer supplement ler gibi markasına, aromalı veya aromasız formda olmasına, ithal veya yerli üretim olmasına ve kullanılan ham maddeye göre değişken fiyatlara sahiptir. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu her zaman olduğu gibi ürün ithal ise kimin ithal ettiğine, ithal eden firmanın güvenilir olup olmadığına, yerli üretim ise üreticinin ham maddeyi nereden tedarik ettiğine dikkat ederek orijinal ve garantili ürünleri tercih etmeliyiz.

  Protein34 sporcu gıdaları olarak bizler portföyümüzde bulunan diğer supplementler gibi L-Glutamin satışında da güvenilir markaların ürünlerine yer vermeye özen gösteriyoruz. Bigjoy, Hardline, Grenade, Multipower, Nutrend, Nutrever, Olimp, Unıversal gibi ülkemizde uzun süredir bulunan ve hiçbir güven sorunu bulunmayan markaların Glutamin ürünlerini sizlere sunmaktayız.

  Protein34.com internet adresimiz ve pazar yerlerinin yanında fiziki mağazalarımızda bol hediye ve fiyat avantajları sunarak sizlere hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Satışa sunduğumuz tüm ürünlerde üretici ve/veya ithalatçı firmaların garantisinin yanında protein34 garantisini de ayrıca sunmaktayız.

  Bu sayede Glutamin ve diğer supplement takviyelerini güvenli ve orijinal olarak nereden alabilirim sorusuna da cevap vermiş oluyoruz.

  Protein34 Glutamin Çeşitleri