42 Ürün Mevcut

Kreatin (Creatine)Kreatin Nedir?

Kreatin kısaca özellikle vücut geliştirme gibi dayanıklılık gerektiren sporları yapanlar için oldukça önemli bir amino asit türüdür diyebiliriz. Kreatin en önemli özelliği olarak antrenman süresini uzatması olarak bilinmektedir. Sporcular için çok önemli olan bu özellik sayesinde daha uzun süre antrenman yapıp kendi sınırlarının üzerine çıkmaları ve kaslarını daha uzun süre daha güçlü çalıştırmalarına olanak tanımaktadır.

Antrenman sonrası ürünler yapılan sporun türü ve ağırlığına göre değişim gösterir. Bu nokta da doğru ürünü bulmak her ne kadar zor olsa da bizler size bilgi vermeye çalışalım.
Kreatin bir diğer özelliği olarak ise kaslarda su tutma kapasitesini artırıyor olmasıdır. Bu durumda daha iri ve hacimli bir vücuda sahip olmak isteyen vücut geliştirme sporu yapanlar için vaz geçilmez olarak durmaktadır. Kreatin enerji ve güç vermesi ve daha hacimli bir vücutla beraber daha uzun süre antrenman yapmanıza ciddi manada destek vermektedir.
Kreatin hakkında biraz daha detaya girersek; Creatine, vücutta doğal olarak üretilen ve doğal olarak gıdalarda bulunan bir moleküldür. Bir amino'nun kendisi olmasada, kreatin, glisin, arginin ve metionin amino asitlerinden vücutta tarafından üretilir.

Kreatin, nitrojen içeren bir bileşik olduğu için protein ile benzerdir, ancak gerçek bir protein değildir. Beslenme biyokimyası dünyasında "proteinsiz" azot olarak bilinir. Yediğimiz yiyeceklerde (tipik olarak et ve balık) elde edilebilir veya glisin, arginin ve metionin amino asitlerinden içsel olarak (vücut içinde) oluşabilir.

Peki, adından spor dünyasında bu kadar övgü ile söz edilen Kreatinin vücudumuza başka faydaları var mıdır? Varsa bu faydaları nelerdir? Şimdi kreatinin faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği konularında daha detaylı olarak bir incelemede bulunalım.

Kreatin Ne İşe Yarar?

Creatine, kısa süreli, yüksek yoğunluklu aktiviteler sırasında ATP'nin (vücudumuzun ana enerji substratı) birincil kaynağı olan fosfen enerji sisteminde önemli bir oyuncudur. Kreatin hem bedende serbest form kreatin hem de fosfokreatin olarak bulunur. Fosfokreatin (PC) "yüksek enerjili fosfat deposu" olarak işlev görür.

PC, kasnakta enerji için ATP'nin hidrolizinden oluşan ADP'ye bir fosfat grubu aktararak hızla daralmakta olan kaslarda ATP'yi yenilemek üzere işlev görür. Kaslarımız kreatin tükendiğinde, kısa süreli yüksek yoğunluklu enerji sistemi kapanır ve kaslarımız artık kuvvet üretemez.

Kreatinin ergojenik bir yardım olarak kullanılması, kas içindeki kreatinin doyumunu takviye yoluyla artırabileceği teorisine dayanır. Teorik olarak, kastaki artmış kreatin, fosfojen sistemimizin kapasitesini arttırarak kısa, yüksek yoğunluklu egzersiz performansını artıracaktır.

Kreatin ne işe yarar sorusuna şimdide tıbbi olarak cevap vermeye çalışalım;

Kreatin, atletik performansı arttırmanın yanı sıra, beyin, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), konjestif kalp yetmezliği (CHF), depresyon, diyabet, fibromiyalji, Huntington hastalığı, inflamasyona neden olan hastalıkları etkileyen kreatin eksikliği sendromları için ağız yoluyla alınır (Idiyopatik inflamatuar miyopati), Parkinson hastalığı, Kas kuvveti, kas krampları, bebeklerde uykuda solunum problemleri, kafa travması, Rett sendromu, devir düşmesi gibi göz rahatsızlığı, duyu ve hareketi etkileyen kalıtsal bozukluklar, şizofreni, kas parçalanması, kas ve sinir hastalıkları Omurga ve ameliyattan iyileşme. Amyotrofik lateral sklerozun (ALS, Lou Gehrig hastalığı), osteoartirit, romatoid artrit, McArdle hastalığı ve çeşitli kas distrofilerinin kötüleşmesini yavaşlatmak için ağızdan alınır.

İnsanlar kreatinleri yaşlanan cilt içinde cilde uygulama yapmaktadırlar. Omurga kas dökümü ve ameliyattan iyileşme süreçlerindede etkin bir rol oynamaktadır. Amyotrofik lateral sklerozun (ALS, Lou Gehrig hastalığı), osteoartirit, romatoid artrit, McArdle hastalığı ve çeşitli kas distrofilerinin kötüleşmesini yavaşlatmak için ağızdan alınır. Kısaca Creatine tüketicilerin ihtiyaçlarına göre oldukça fazla işe yarayan bir supplement olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kreatin Faydaları Nelerdir?


 • Mukavemet ve dayanıklılığı arttırmak.
 • Kas kitlesi metabolizmasını destekler.
 • Enerjiyi artırır.
 • Protein sentezini arttırır.
 • Egzersiz sonrası iyileşmeyi destekler.
 • Tamponlama kapasitesini geliştirir.

  Kreatin Zararlı mı?

  Supplementler üzerinde cevabı en çok merak edilen ve araştırma yapılan soru zararlımı? Olsa gerek. Evet kreatinde diğer supplementler gibi zararları varmı? Yokmu? En çok araştırılan takviyelerden birisidir. Burada daha önceki açıklamalarımızda olduğu gibi klasik bir giriş yapmak faydalı olacaktır. Her supplement, her alınan gıda gibi Kreatinde ihtiyaca göre doğru zamanda ve doğru miktarlarda kullanılması halinde bir zararının olmadığı bilinmektedir.

  Kreatin zararları konusunda en önemli ayrıntı kullanım zamanı ve miktarı olarak ilk sırada yer alır. Özellikle kreatin yüklemesi adı verilen kullanım şekli sonrası bazı yan etkileri gözükebilir. Buda yükleme yapacak kişinin kullanım miktarı ile alakalıdır. Her zaman olduğu gibi kullandığımız ve tükettiğimiz besinleri kendimize göre seçmemiz ve yine kendimize özel kullanım şekilleri belirlememiz gerekmektedir.

  Kreatin kimler kullanılır?

  Kreatin, doğal olarak insan vücudunda üretilen ve kaslarda depolanan bir organik asittir. Birçok sporcu ve vücut geliştiricisi, performanslarını artırmaya yardımcı olması için kreatin takviyesini seçmektedir. Bilimsel çalışmalar, kısa süreli kreatin kullanımının, yüksek yoğunluklu anaerobik egzersizde maksimum gücü ve maksimum performansı önemli ölçüde artırabildiğini göstermiştir.

  Kreatin sporcu ve yaşlı erişkinlerde egzersiz performansını arttırmak ve kas kütlesini arttırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Sprint gibi kısa yoğunluklu aktivitelerde genç, sağlıklı kişilerin atletik performansını geliştirmede kreatinin kullanımını destekleyen bazı bilimsel araştırmalar vardır. Bundan dolayı, kreatin sıklıkla kas kuvvetini ve atletik performansı artırmak için bir besin takviyesi olarak kullanılır.

  Mikronize Creatine Monohydrate nedir?

  Kreatin monohidrat üretim aşamasında yapılan işlemler sonucunda mikronize formuna getirilir. Bu durum takviyeyi oluşturan çok küçük, bölünmüş moleküllere dönüşmesi demektir. Bu, geliştirilmiş çözünürlük anlamına gelmekle beraber sıvıda çabucak erir ve vücuda emilim oranının artmasını sağlamış olur. Mikronize ile monohidrat arasındaki farkı kısaca açıkladıktan sonra şimdi kreatin nasıl kullanılır? Sorusunu cevaplamaya çalışalım;

  Kreatin (Creatine) Nasıl Kullanılır?

  Kreatin kasta, kreatin fosfat olarak depolandığı için, ilave kreatinin alımı, kasların daha yüksek bir yoğunluğa sahip olmasını sağlayan enerjinin üretimini artırabilir. Vücut kendi kreatin arzını üretirken, yoğun performans için kasın ek enerjisini sağlamaya yeterli değildir.

  Dayanıklılık sporcuları için kreatin takviyesinin yararları aktif olarak araştırılmıştır. Bu araştırma, kreatinin aslında dayanıklılığı günde 20 gramlık nispeten yüksek bir dozda arttıracağını ortaya koymuştur. Sürekli bir egzersiz rejimi ile birlikte alınırsa, kreatin kas kütlesi ve kas çevresi artar. Başlangıçta, kas kütlesi kazancı nedeniyle kilo da artabilir.

  Kreatin iki şekilde satılmaktadır: toz ve kapsüller. Tozlar, en sevdiğiniz içeceklerle karıştırabileceğiniz çeşitli tatlar içerir. Kapsüller gibi, tozlar tipik olarak servis başına birkaç yüz miligram ila servis başına birkaç bin miligram arasında değişen çeşitli kuvvetlerde mevcuttur.

  Bazı insanlar kreatin tozu satın alıp meyve suyuyla karıştırır ve insülin seviyenizi yükseltebilir. Daha yüksek insülin seviyeleri kaslarınızı daha emici kılar, bu nedenle bazı kreatin takviyeleri meyve suyuyla önceden karıştırılmış olarak gelir. Ayrıca, şekersiz, süt içermeyen, balıksız, soya içermeyen veya buğday içermeyen kreatin takviyeleri, ayrıca helal kreatin takviyeleri ve belirli yaş grupları için tasarlananlar bulabilirsiniz. Kreatin takviyesi kullanmak istiyorsanız üreticinin dozaj talimatlarını izleyin ve ilaçlarınız ve diğer takviyelerle birlikte güvenli olmalarını sağlamak için seçtiğiniz takviyelerdeki malzemeler hakkında doktorunuzla konuşun.

  Kreatin Yüklemesi Nedir? Nasıl Yapılır?
  Kreatin takviyesi, ilki yükleme fazı olan iki aşamada tüketilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, yükleme aşamasında günde 5 gramlık artışlar ile toplam 20 ila 25 gram kreatin alınması tavsiye edilmektedir. Tüm yükleme fazı ise yedi gün kadar sürer ve günlük 5 gram ya da daha az dozun alındığı bakım fazı bunu takip eder. Kreatinin nispeten yüksek dozlarda tüketilmesi sağlık riskleri oluşturabilir ve bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

  Yine bazı araştırmalara göre bir kişi vücut ağırlığının %8’inin gramajı kadar kreatin almalıdır. Yani 100 kg ağırlığındaki bir sporcu günde 8 gram tüketmelidir. Buradan da anlaşılacağı üzere kreatin kullanımı ve yükleme amaca göre değişiklik gösterebilir.

  Kreatin (Creatine) Fiyatları
  Kreatin ürünleri diğer supplementler de olduğu gibi ürünün içeriğine, formuna, ithal veya yerli olmasına göre fiyatlar değişmektedir. Yazımızın üst kısmında belirttiğimiz gibi kendinize en uygun ürünü uygun fiyat ve hediyelerle sitemizde bulabilirsiniz.

  Protein34.com internet adresimiz ve pazaryerlerinin yanında fiziki mağazalarımızda bol hediye ve fiyat avantajları sunarak sizlere hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Satışa sunduğumuz tüm ürünlerde üretici ve/veya ithalatçı firmaların garantisinin yanında protein34 garantisini de ayrıca sunmaktayız.