72 Ürün Mevcut
Ürün Tükendi

Kilo HacimKilo Hacim Aldırıcı Karbonhidrat Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozu: protein, yağ, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler, amino asitler ve çeşitli ilave takviyeleri içeren yüksek kalorili ürünlerdir. Karbonhidrat tozları içeriğindeki karbonhidrat oranlarına göre kalorisi değişmekle beraber kilo ve/veya kas alımı için tüketilmektedirler.

Genelde üreticiler Mass gainer, Weight Gainer ve saf karbonhidrat olmak üzere 3 çeşit ürün formüle edip tüketicilerin amacına ve ihtiyacına göre satışa sunmaktadırlar.

Kilo alımı için genelde mass gainer ürünleri tercih edilmektedirler. Mass gainer ürünleri %60-70 arasında karbonhidrata sahiptirler ve bu oranın büyük bölümü yağ ve şekerden oluşmaktadır. Karbonhidrat oranını yüksek olmasından dolayı yüksek miktarda kaloriye sahiptirler. Kalori oranının yüksek olması tüketiciye kilo alımı konusunda yardımcı olur.
 
Mass Gainer kullanımında dikkat edilmesi gereken konu ise yüksek oranda yağ ve şeker olduğu için spor yapılmazsa kilo alımı yağlı kilo alımı şeklinde olacağı için mümkünse spor yapılmalıdır.

Mass Gainer ürünlerinde %15-25 arasında genelde whey protein tozu bulunur. Bunun yanında vitamin, mineral ve özellikle de kreatin bulunmaktadır.

Weight Gainer olarak adlandırılan karbonhidratlar ise ½ oranında karbonhidrat-protein içermektedir ve karbonhidrat kaynağı olarak ta yağ ve şeker oldukça az olduğu için kas olarak büyüme dönemlerinde ve spor esnasında enerji kazanımı için kullanılmaktadır.
 
Weight Gainer oluşturan karbonhidratlar ise Yüksek glisemik karbonhidratlar olarak tercih edilmektedir. Yüksek Glisemik karbonhidratlar hızlı sindirilebilir özelliğe sahip oldukları için kas büyümesi ve enerji kazanımı konusunda tercih edilmektedirler.

Karbonhidrat kaynağı olarak maltodekstrin. Friktoz ve arpa olarak kullanılan ürünler ise özellikle temiz kalori olarak adlandırılan kaloriye sahip oldukları için spor öncesi ve spor esnasında boşalan Glikojen ve Atp depolarının dolmasını sağlayarak daha güçlü ve enerjik olarak daha uzun süre spor yapmanızı ve daha fazla ağırlık ile çalışmanıza yardımcı olur.

Karbonhidrat Tozu ile Ne Kadar Kilo Alınır?

Kilo almak isteyen kişiler genellikle karbonhidrat tozu kullanımı ile ne kadar sürede kaç kg kilo alınır sorusunun cevabını merak edip araştırma yapmaktadırlar. Evet bu konuda kesin bir cevap verebilmek maalesef mümkün değildir. Çünkü kullanıcının kendine özel durumları kilo alımı sürecini ve alınacak kiloyu direkt etkilemektedir ve bu her kese göre değişik olmaktadır.

Kilo almak isteyen kişilerin vücut yapısı, metabolizması, günlük yaşantısı, beslenmesi ve yapıla egzersizler kişinin kilo alım sürecini ve kullanılacak karbonhidrat miktarının kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla karbonhidrat kullanımının etkisinin süreçleri çok kısada sürede olabilir, uzun sürece de yayılabilir veya hiç kilo alınmadığı durumlarda olabilir.

Karbonhidrat tozu kullanımı esnasında egzersiz yapılması halinde kilo alımı daha sağlıklı ve daha kısa sürede sonuçlanabilir. Egzersiz yapılmadan kullanılan karbonhidrat ise belki de size hiç kilo alımı sağlamaz. Bu nedenle kilo alım sürecinde egzersiz yapılması tüketicilerin amacına ulaşması için bir gerekliliktir.

Karbonhidrat tozu kullanım süreci ile küçük bir örnek vermek gerekirse 5 kg’lık bir karbonhidrat tozu tüketimi sonucu yapılan egzersiz ile desteklenirse homojen olarak 3-6 arası kilo alımı sağlanabilir. Bu kilo alımı ise oldukça güzel bir sonuç olmaktadır. Burada hem alınan karbonhidrat kaliteli olmakta hem de sadece kilo alımı değil hacimsel olarak büyüme olacağı için kullanıcılar açısından oldukça önemli olmaktadır.

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır?

Karbonhidrat Tozları vücudumuzun istediği ve ihtiyacı olan karbonhidrat çeşitleri, protein, vitamin, mineral ve aminoasit çeşitlerini içeriğinde bulundurmaktadır. Bu ürünler doğru zamanda ve doğru miktarlarda kullanmamız halinde istediğimiz sonuçlara ulaşmamıza yardımcı olur. Fakat günümüzde karbonhidrat kullanımı oldukça yanlış olmakla beraber doğurduğu sonuçlarda olumsuz olmaktadır.

Peki karbonhidrat kullanımında dikkat etmemiz gerekenler nedir? Diye sorduğumuzda cevaplarımız ne olacaktır? Şimdi bu konuda bize yardımcı olabilecek bilgilere geçecek olursak; İlk önce kullandığımız ürünün kalori miktarını gözden geçirmemiz gerekecek. Günümüzde satışa sunula ürünler servisinde 300 ila 1200 kcal arasında kaloriye sahiptir. Ürünlerde bulunan protein miktarı da 15-70 gr arasında değişmektedir. Bu yüksek kalori miktarı ve protein ile birlikte kilo alımı ve hacimsel büyüme noktasında ciddi katkı sağlayacak bir karışıma sahiptir.

Karbonhidrat tozu ile kilo alımı için kişi günlük yaktığı kalori miktarını tespit edip üzerine 500-800 kcal gelecek şekilde takviye kullanıp egzersiz ve beslenmesine dikkat ederse amacına yavaş ve sağlıklı bir şekilde ulaşmış olur. Günlük yakılan kalori miktarının 1200-1500 kcal üzerinde karbonhidrat tozu tüketimi halin de ise alınan kilo fazlalaşır ve zaman kısalmış olur. Burada önemli olan konu ise spor yapmaktır. Eğer spor yapılmazsa alınan kilo maalesef yağlı ve şekilsiz bir kilo alımı olarak gerçekleşir.

Karbonhidrat tozunun kullanımı günlük almak istenen kalori miktarını 3’e bölerek öğün sonralarına getirerek süt ile tüketmek olmalıdır. Spor günleri ise spor öncesine küçük bir servis su ile spor sonrasına da bir servis getirmektir.
 
Kullanım olarak genelde yapılan hata ise ben nasıl olsa karbonhidrat alıyorum diyerek bu ürünleri günlük beslenmenin yerine koyarak beslenmenin yeteri kadar yapılmamasıdır. Beslenme yapılmayınca alınan ürünler beslenmenin yerine geçiyor ve doğal olarak amaca ulaşılamamış oluyor. Bunun için spor, beslenme ve daha sonra karbonhidrat kullanımı doğru olmaktadır.

En İyi Karbonhidrat Tozu Hangisidir?
Tüketilen her üründe aranan en büyük özellik olan en iyi ürün hangisi sorusu karbonhidrat tozu içinde geçerlidir. Tüketiciler doğal olarak herhangi ürünü alırken en iyisini en iyi fiyata almak isterler. Karbonhidrat tozunda da en iyi ürünü seçmek her zaman olduğu gibi ilk önce içeriğinde hangi ham maddeler var? Oranları nelerdir? gibi sorulara verilen cevaplara göre değerlendirme yapılabilir.

Karbonhidratlar kompleks ürünler, %70 karbonhidrat içerenler, %50 karbonhidrat içerenler, vitamin ve mineral takviyelerinin oranları ve hangi vitaminleri ne kadar içerdiği gibi konular önem taşımaktadır.
 
Kullanıcı amacına göre yüksek veya az oranda ürünleri seçip kalori değerlerine bakarak kendisi için en iyi ürünü seçebilir. Herhangi bir ürün herkes için en iyisi olmayabilir.

Eşit oranlarda ürünleri kıyaslarken bu sefer ürünün ham madde kalitesine üretici ve/veya ithalatçısına bakarak ürünün orijinal olup olmadığına bakarak en olan ürün seçilmiş olur.

Karbonhidrat tozlarını seçerken amacınıza göre kendinize uyan en iyi ürünü seçmeniz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki her ürün aynı etkiyi göstermez ve size istediğiniz etkiyi göstermez. Bu ürünleri kullanırken amacınıza göre zamanlamanızı ve kullanacağınız likit özenle seçilmeli istikrarlı kullanılmalıdır.

Karbonhidrat Tozu Nereden Alınır?
Protein34 sporcu gıdaları olarak sizlerin hedeflerinizi karşılayabilecek Orijinal ve garantili karbonhidrat tozlarını özenle seçerek sizlerin beğenisine sunmaktayız. Türkiye’de oldukça fazla Karbonhidrat tozu markası bulunmaktadır. Ürünlerinizi seçerken özellikle üretici ve/veya distribütör firmasına dikkat etmenizi ve satıcını da yetkili olup olmadığını mutlaka araştırın. Yoksa karbonhidrat tozu yerine nişasta veya pudra şekeri almış olur ve fayda yerine beklemediğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.