Glukozamin, Eklem Sağlığı

Glucosamine Chondroitin Eklem Sağlığı

Glukozamin, şeker zincirlerinden ve proteinlerin birbirine yapıştınldığı, eklemlerimizin kıkırdağı içerisinde doğal olarak bulunan bir bileşiktir. Vücudun doğal şok emici maddelerinden ve eklem yağlarından biri olarak hareket ederek, eklemsiz, kemik ve kas ağrıları olmaksızın (veya en azından daha az miktarda) hareket etmemizi sağlar.

Glukozamin doğal anti-inflamatuar ve anti-aging özelliklere sahiptir. Kemik ve eklem ağrısı olan insanlar tarafından alınan en popüler takviyalardan biri olan glukozamin, artrit ve osteoartrit gibi yaşla ilgili bozuklukların ortak semptomlarının tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca, kronik eklem veya bağırsak rahatsızlıkları bulunmayan sağlıklı kişilerde bile, sindirim ve bağırsak sağlığını, hareket kabiliyetini, hareket aralığını ve genel ortak sağlık durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Glukozamin olmadan, günlük hareketler ve görevler çok zor ve acı verici olurdu. Vücudun, özellikle kıkırdak olmak üzere çeşitli önemli dokuları oluşturan belirli proteinlerin ve lipidlerin (yağlar) sentezi için glukozamin gerekir. Bu, eklemlerin, tendonların ve bağların yapımında önemli bir rol oynamaktadır. Buna ek olarak, derzleri saran ve yağlamayı sağlayan sıvılar oluşturmaya yardımcı olur. (Buna sinovyal sıvı denir ). Glukozamin ayrıca mikrobiyoloji sağlığında önemli bir role sahiptir . Bağışıklık sisteminin işlevine yardımcı olan sindirim sisteminin bir bölümünü oluşturan bağ dokusu oluşturmaya yardımcı olur.

Şiddetli eklem ağrısı olan her insan, glukozamin takviyesinden yararlanmayabilir, ancak birçoğu ağrıdan sadece 6-8 hafta içinde bir miktar rahatlama bulmaktadır. Artritten doğal rahatlama , daha iyi sindirim sağlığı, daha düşük iltihaplanma ya da daha az kemik ağrısı gibi yaşam kalitesi iyileştirmelerini yaşayan pek çok insan bundan fayda görür. Yaşlanma belirtileri ile mücadele etmek ve genel yaşam kalitesini artırmak için yıllarca güvenle kullanılabilir, çoğu insanda çok az yan etki ya da risk söz konusudur.

Glukozamin Nasıl Çalışır?

Glukozamin üzerine yapılan araştırmaların çoğunun, insan vücudunda bulunan doğal kimyasal olan glikosamin sülfatın faydalarına özellikle baktı. Araştırmacılar, glukozamin takviyeleri kullanarak veya kemik suyu gibi doğal kaynaklardan elde etmenin eklemlerimizi çevreleyen kıkırdak ve sıvı miktarını arttırdığına inanıyorlar. Bu, eklem arızalarını önlemeye yardımcı olur ve ağrıyı azaltır.

Glukozamin, aggrecan ve proteoglikanlar adı verilen bileşiklerden kıkırdak oluşturmaya yardımcı olan bir amino sakarittir. Eklem bozulması ve kıkırdağın kaybı ortak osteoartrit tetiklediğinden, glukozamin'in kıkırdak yapı özelliklerinin neden durum belirtilerini doğal olarak hafifletmenin önemli yolları olduğunu görebilirsiniz.

Glukozamin için günümüzde tavsiye edilen günlük dozajlar yoktur, ancak çoğu insan tek başlarına veya diğer takviyeleri (sülfat, omega-3s veya MSM takviyeleri gibi ) ile birlikte günde 500 miligramdan 1500 miligrama kadar aldığı zaman en iyisidir . Çalışmalar, bu dozaj aralığının yardımcı olduğunu gösteriyor.

Glukozamin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Glukozamin Deniz ürünlerine ya da kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara veya aşırı duyarlılık tepkimelerine neden olabilir.

Glukozamin kondroitin içerikli besin takviyeleri antikoagülan tedaviler, anti trombosit agregasyon ilaçları ve anti inflamatuvar ağrı kesiciler (ibuprofen veya aspirin gibi) ile birlikte kullanmayınız. Bu kombinasyonlar iç kanama riskini arttırırlar.

Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler.

Doktorunuza danışmanız önerilir. Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.


Vitamin Mineral ürünlerinin özellikleri ve kullanım şekli hakkında daha detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için 0216 540 05 45 telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.