106 Ürün Mevcut

BCAA (Çift Zincir Amino Asitler)BCAA Nedir?

Bcaa vücut tarafından üretilmeyen esansiyel amino asit kategorisinde bulunan genelde dallı zincirli amino asit ya da dallanmış zincirli amino asit olarak bilinirler. Bcaa; Lösin, İzolösin ve Valin amino asitlerinin oluşturduğu bir grup aminoasit olarak da değerlendirebiliriz.

Amino asitler genel olarak insan vücudu tarafından üretilmekte olup gerek olduğu durumlarda vücut tarafında kullanılmaktadır. Bcaa ise vücut tarafından üretilmeyen ve ihtiyaç duyulması halinde gıdalardan ve takviyelerden temin edilebilen bir amino asit olduğu için tüketiciler tarafından oldukça önemlidir.

Özellikle vücut geliştirme sporu yapan tüketicilerin amino asit ihtiyacı fazla olduğu ve kas yapımındaki etkin rolünden dolayı Bcaa tüketimleri oldukça yüksek olmaktadır. Bcaa grubunu oluşturan amino asitlerin protein sentezi görevini üst düzeyde yapmalarından dolayı kas gelişimi ve kasların onarımı konusunda ciddi manada etkin olması özellikle yoğun ve yorucu antrenman yapanların ilk tercih ettiği ürün olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı tüketiciler tarafından bcaa neredeyse en iyi amino asit olarak bilinmektedir. Bu kadar önemli bir amino asit olan bcaayı şimdi biraz daha inceleyip özellikleri nelerdir? Ne görev yapar? Nasıl kullanılır? Gibi konuları detaylı olarak açıklamaya çalışalım.

BCAA’nın Açınımı Nedir?

BCAA nın Branched Chain Amino Acid olarak tanımlanmaktadır. Yani 3 adet amino asit ten oluşan ve dallara ayrılmış amino asit olarak bilinmektedir. Peki bu oluşum hangi aminoları içemektedir derseniz Lösin, İzolösin ve Valin olarak cevaplayabiliriz. Bcaa diğer aminolara göre karaciğerde değişime uğramadan direkt kaslara ulaşması orada metobilize olması nedeniyle daha etkin bir amino asit grubudur.

Bcaa’yı oluşturan Amino asitlerden Lösin kas protein sentezlemesi ve dolayısıyla da kas kütlesinin iyileşme ve onarımında etkilidir.

İzolösin ise, lösin'e benzer bir işlevi yerine getirir, ancak egzersiz sırasında doğal şekerlerin kullanımını geliştirir ve çalışırken insanlara daha fazla enerji kazandırır. Kas kütlesi artışı açısından iki karşıt grubundan daha zayıf olan valin ise merkezi sinir sisteminin uyarılmasını ve zihinsel fonksiyonların iyileşmesine destek sağlar. Görüldüğü üzere 3 tane ciddi anlamda görevi olan amino asitlerin oluşumundan BCAA meydana gelir ve kullanıcısına çok önemli katkılar sağlar.

Bcaa bu kadar özelliğine rağmen ürünün özelliklerine ve ihtiyacınıza göre doğru miktar ve zamanda kullanımı gerekir. Eğer doğru ürün ve doğru kullanım olursa Bcaa nın yukarıda saydığımız mükemmele yakın faydalarından üst seviyede yararlanmış oluruz. Şimdi isterseniz Bcaa nın kullanımı ile ilgili bilgilerimizi paylaşalım isterseniz.

BCAA Nasıl Kullanılır?

Bcaa kullanımı vücudumuza ve özellikle de kaslarımıza oldukça olumlu etkileri olmaktadır. Özellikle dayanıklılık gerektiren sporları yapanlar için ciddi derecede önemli bir amino asittir. Fakat bu güzel sonuçlara ulaşabilmek için bcaanın özelliğine göre kullanım miktarı ve zamanlaması çok önemlidir. Talimatlara uygun olarak kullanılmadığı durumlarda BCAA dan beklenen etkiyi alamazsınız.

Bcaa kullanımı genelde klasik olarak spor öncesi ve spor sonrası olarak herkes tarafından bilinen ve uzun süreden beri uygulanan bir yöntemdir. Fakat günümüzde Bcaalar kompleks olarak karışımlar sayesinde kullanım zamanları ve miktarları da değişim göstermiştir. Önceden sadece saf veya aromalı olarak sadece Bcaa içeren ürünler vardı ve bunların kullanımı da neredeyse standarttı diyebiliriz. Fakat günümüzde zayıflama etkili, elektrot takviyeli, glutamin, taurin, kafein vb takviyeler konarak kompleks olarak satıldığı için ürünlerin kullanım miktarı ve zamanı oldukça önemlidir.

Kullanım ile ilgili bu girişten sonra şimdi gelelim bcaa ne zaman kullanılır? Sorusuna cevap vermeye çalışalım. Bcaa spor yaptığımız günler ve yapmadığımız günler olarak 2’ye ayırarak kullanım şeklini belirleyebiliriz. Spor yapılmayan günler enerji veren Bcaaları kullanmamız gerek yoktur. Diğer Bcaa ları ise gün boyu protein sentezi görevini yapması için sabah kullanabiliriz. Spor günleri ise enerji verici Bcaaları spor öncesinde, elektrolit içeren Bcaaları spor esnasında ve toparlayıcı gruba giren Bcaaları ise spor sonrasında kullanabiliriz.

Bu şekilde kullanılan bcaa ların miktarlarını ise spor hocanız veya diyetisyeninizin tavsiyesine göre belirleyip uygulayabilirsiniz. Vücut geliştirme sporu yapanlar genellikle 6 gr spor öncesi ve 6 gr spor sonrası kullanımı yapmaktadır. Spor yapmadıkları günlerde ise sabah 6 gr civarında Bcaa tüketmektedirler. Peki bu kadar çok popüler olan neredeyse her kes tarafından kullanılan Bcaaların faydaları nelerdir? zararları var mı? Şimdi bunları açıklayarak devam edelim.

BCAA Faydaları Nelerdir?
Bcaanın vücut geliştirme ve dayanıklılık sporu yapıp kaslarını korumak isteyen sporcular tarafından çok popüler olması ve kullanılması boşuna değildir. Her şeyden önce Bcaa Karaciğere uğramadan direkt kaslara geçmesi ve orada metebolize olarak üst düzeyde kaslarla ilgili faydalarından dolayı ciddi anlamda faydalı bir amino asittir. Bunun yanında Bcaa grubunu oluşturan Lösin, İzolösin ve Valin amino asit lerinin birbirini destekleyen ve tetikleyen bir görev yapısında olmasının sonucu olarak protein sentezi ve dolayısıyla da temiz kas yapımına destek vermesi de önemli bir etkendir.

Bcaa kullanan sporcular kendilerini daha enerjik, güçlü, kas ağrısı azalmış ve sonuçta da kas yapımı hızlanmış olarak gördükleri için en önemli faydayı Bcaa’dan gördükleri gerçeğini görerek kullanıma devam etmektedirler.

Bcaa’ları bu kadar çok övdükten sonra bu ürünleri orijinal ve garantili olarak nerden alınım? sorusuna geçebiliriz.

BCAA Nasıl ve Nereden Alabilirim?
Bcaa açıklaması, faydası ve kullanım şeklinden sonra bu çok önemli aminoasit ürününü orijinal ve garantili olarak nereden temin edebileceğiniz hakkındaki düşüncelerimiz sizinle paylaşmamız gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Çünkü ürün özellikleri ve faydası açısından ne kadar önemli ise alınacak ürününün Orijinal olup olmaması da o derecede önemlidir. Düşünün ürünün içeriğini etkilerini kontrol ediyorsunuz ve alıyorsunuz. Fakat ürün kullandıktan sonra sizde beklenen etkiyi göstermiyor ise işte o zaman gerçek ürünü almamış olursunuz.

Tam bu noktada sizlere Protein34 sporcu gıdalarını tavsiye edebiliriz. Protein34 olarak satışa sunduğumuz diğer ürünlerimiz de olduğu gibi BCAA grubunda da ithal ve yerli üretim ürünlerde %100 Orijinal ürün garantisi vermekteyiz. Satışa sunduğumuz Bigjoy Sports, Hardline, Grenade, Optimum Nutrition, Multipower, Nutrend, Nutrever, Olimp,Unıversal, Scıvatıon, BioGain, Mythpower gibi markaların ürünlerin üretici ve/veya Distribütör firmaların garantisi altında satışa sunmaktayız. Bu garantilere ayrıca Protein34 garantisi ve bol hediye seçeneğini ilave ederek sizlere sunmaktayız.

Peki ürünleri nerden alabiliriz? Konusuna gelince protein34.com internet adresimiz, pazaryerlerinde bulunan sanal mağazalarımız ve Ümraniye de bulunan fiziki mağazamızdan temin edebilirsiniz. Son olarak Bcaa fiyatları ile ilgilide bilgileri paylaşarak Bcaa konumuza son verebiliriz.

Bcaa Fiyatları
Bcaa yazımızın üst bölümlerinde de oldukça fazla bir şekilde değindiğimiz gibi oldukça fazla çeşidi vardır. Bu çeşitlerin yanında marka sayısını fazla olması ve mu markaların ithal veya yerli üretim olması gibi etkenler mevcuttur. Tüm bu etkenler göz önüne alındığında ürünün içeriği, içeriğinde bulunan çeşit sayısı, ithal ürün olması gibi etkenlerde dolayı Bcaa Fiyatları oldukça değişkendir. Anlaşılacağı üzere en ucuz bcaa saf, aromasız olup paketlemesi ülkemizde yapılan markalardır. Bundan sona sırası ile saf, aromalı, kompleks, yerli ve ithal olarak fiyatlar yukarıya doğru gitmektedir.

Bcaa fiyatlarını araştırırken sadece fiyat odaklı değil kullanıcının amacına göre kendisine en uygun gelecek Bcaa formunu seçerek araştırmaya başlamalıdır. Doğru form, yüksek servis ve ürünün menşei seçimleri yapıldıktan sonra fiyat olarak da en uygun ürün seçilip tüketilmelidir.

Bcaa seçimini takviye ürünlerden değil de gıdalardan almayı tercih ederseniz Bcaa oranı yüksek besinlerle diyetinizi düzenleyebilirsiniz. Ama unutulmamalıdır ki özellikle vücut geliştirme ve kas yapımı istediğiniz durumlarda besinlerden aldığınız Bcaa lar size yeterli gelmeyecektir. O nedenle ihtiyaçlarınızı ve beslenmenizi doğru etüt ederek ihtiyaçlarınızı belirleyip doğru kullanım ve doğru ürünler sizin amacınıza ulaşmanız konusunda yardımcı olacaktır.