Kreatin Nedir ?

Creatine , tüm sporcular için değerlidir ve "Ultimate Muscle Builder" olarak düşünülür. Kreatin , güvenli ve yağsız kas kitlesi elde etmek için en iyi yollardan biri olduğu kabul edilmektedir. Kreatin , fosfokreatine dönüştürülerek kaslara enerji aktarmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu gerçekleştiğinde, kaslarınıza kısa bir enerji patlaması vererek vücudun daha fazla ATP üretmesine izin verir. Çeşitli kreatin formları farklı özelliklere sahiptir ancak hepsi güç, performans ve dayanma gücünü artırmada yardımcı olacaktır.
...devamını oku..↓
Kreatin Monohidrat Nasıl Çalışır ?
Kreatin Monohidrat yağsız kas kütlesini inşa performansını maksimize etmek ve mukavemeti artırmak isteyen sporcular tarafından kullanılan en popüler takviyelerden biridir. Anket verilerine göre, Ulusal Collegiate Athletic Association (NCAA) sporcularının %40'ından fazlası kreatin kullandıklarını bildirdi.Creatine, kısa süreli, yüksek yoğunluklu aktiviteler sırasında ATP'nin (vücudumuzun ana enerji substratı) birincil kaynağı olan fosfen enerji sisteminde önemli bir oyuncudur. Kreatin hem bedende serbest form kreatin hem de fosfokreatin olarak bulunur. Fosfokreatin (PC) "yüksek enerjili fosfat deposu" olarak işlev görür PC, kasnakta enerji için ATP'nin hidrolizinden oluşan ADP'ye bir fosfat grubu aktararak hızla daralmakta olan kaslarda ATP'yi yenilemek üzere işlev görür. 

Kaslarımız kreatin tükendiğinde, kısa süreli yüksek yoğunluklu enerji sistemi kapanır ve kaslarımız artık kuvvet üretemez.

Kreatinin ergojenik bir yardım olarak kullanılması, kas içindeki kreatinin doyumunu takviye yoluyla artırabileceği teorisine dayanır. Teorik olarak, kastaki artmış kreatin, fosfojen sistemimizin kapasitesini arttırarak kısa, yüksek yoğunluklu egzersiz performansını artıracaktır.

Kreatin Monohidrat'ın Faydaları
Kreatin en yaygın olarak araştırılan takviyelerdan biridir. Aslında, "kreatin takviyesi" terimlerini araştıran bir google akademisyeni 6,740 akademik makale ve PubMed aramasında 562 makale bulmuştur. Bu, bize sonuç bildirmek için bol miktarda veri olduğunu göstermektedir. On yıllar süren araştırmalar ve yüzlerce çalışmanın sonucunda, kreatin monohidrat için aşağıdakiler dahil olmak üzere pek çok kanıtlanmış avantajlar vardır:
> Kreatinin artmış kas seviyeleri
> Artan çalışma kapasitesi ve geliştirilmiş eğitim
> Vücut kütlesi artışları.


1. Kas Kreatin Düzeylerinde Artış
Kreatinin etkili olabilmesi için, iskelet kasında artmış kreatin düzeylerini görmeniz gerekir. Son araştırmalara göre, kas kreatin ve PC mağazalarında % 10-40 artar kreatin supplmentation ile gözlenmiştir.

Bu sonuçlar, belirli bir "yükleme" protokolünün ardından gözlemlendi. Bu protokol 5-7 gün arasında kabaca 0.3 g / kg / gün (5 gram artışlarla günde yaklaşık 20 gram) ve ilk 5-7 günlük süreyi takip eden 3-5 g / gün 2,3 almayı gerektirir .


2. Güç ve Performans Artışı
Kreatin takviyesi , anaerobik kapasiteyi ve yağsız vücut kütlesini (LBM) iyileştirmede halihazırda mevcut en etkili yasal beslenme takviyesi olarak görünmektedir . Kreatin takviyesinin ergojenik etkilerini çevreleyen araştırma, yüzlerce yayımlanmış çalışmanın yanı sıra bu iki sonuca tam olarak bakmaktadır. Hiçbiri bir ergolytic etkisi bildirmiştir bir araştırma sırasında yaklaşık % 70'i, önemli (P <istatistikler orada insanlar için .05) ve egzersiz kapasitesinde artış bildirmiştir.

Hem kısa hem de uzun vadede, kreatin takviyesi eğitimin genel kalitesini arttırmakta ve bu da gücü ve performansı %5 ile 15 artırmaktadır . Buna ek olarak, hemen hemen tüm çalışmalar, "uygun" CM takviyesinin yüklenmenin ilk haftasında vücut kütlesini yaklaşık 1 ila 2 kg arttırdığını göstermektedir.

Yazarlar, Uluslararası spor beslenme derneğinin kreatin üzerine durduğunu "CM eklemenin olumlu sonuçlarıyla yapılan muazzam sayıdaki soruşturmayı, günümüzde yüksek yoğunluklu egzersiz kapasitesini arttırmak için mevcut en etkili besin takviyesi olduğuna karar verdiklerini ve Vücut kütle oluşturmasına destek vedrdiği gözlemlenmiştir..


Kreatin Kullanımı Nasıldır ?
Her egzersizden önce kreatin almak, kas kreatin depolarının kapanmasını sağlayacak ve her sette maksimum rep sayısı için maksimum ağırlığa sahip olacak. Hedefleriniz kas ve güç kazanıyorsa, egzersiz programınızın kreatin olduğundan emin olun. En iyi sonuç için, her antreman seansından 30 dakika önce 5 gram kreatin monohidrat alabilirsiniz..

Dikkat Edilmesi Gerekenler!
Creatin Böbrek probleminiz varsa, creatine monohidrat alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.Yüksek saflıktaki monohidrat takviyeleri alırken sıvı tüketimini büyük ölçüde arttırmak çok önemlidir.  Her zaman yeterli miktarda su içtiğinize emin olun. Hassas bireylerde sindirim sistemi ile ilgili problemler (ishal, karın krampları, şişmeler) ve vücutta su tutulması görülebilir. Bu maddenin devamlı veya fazla dozda kullanımı karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir ve karaciğer hasarına sebep olabilir.
Kreatin Satın Al
Multipower, Optimum Nutrition, Olimp, Hardline, Bsn, Grenade, Muscletech, BigJoy, Unıversal, Ultımate, MythPower, Fa Nutrition, Everlast vb. markalarının bayisi sıfatıyla Protein34 sporcu gıdaları olarak satışlarımız online olarak Protein34.com sitemiz ve N11 Mağazamızdan yapmaktayız . Ayrıca Ümraniye de bulunan Mağazamızdan da toptan ve perakende olarak satış yapmaktayız. Tüm markalardaki Creatin ürünlerimizi satın almak için online sitelerimizi ve mağazamızı ziyaret ederek uygun fiyat ve bol hediye seçeneklerimizle temin edebilirsiniz.
1