CLA (Konjuge Linoleik Asit) Nedir ?

CLA et ve süt ürünlerinde bulunur, ancak en yüksek konsantrasyonu kırmızı ettir. CLA, birçok yağdan daha düşük erime noktasına sahiptir, bu da vücudunuzun enerji için kullandığı kolaylığı açıklayabilir. CLA, Birleşik Devletler Süt Meclisi Konseyi tarafından yapılan bir sunumu takiben, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından güvenli bir madde olarak kabul edilmiştir..
...devamını oku..↓
CLA'nın yağsız vücut kitlesini geliştirdiği, yağ kitlesini düşürdüğü ve hatta kanserle mücadeleye yardımcı olduğu bildirildi. Et ve sütten CLA alabilirken, vücut kompozisyonunuzda gözle görülür bir etki elde etmek için yemek yemeniz gereken miktar diyette anlamsız bir etki yaratacaktır"Journal of Nutrition" da yayınlanan 2000 yılındaki bir çalışmada CLA takviyesi, tüm çalışma katılımcılarının vücut yağ seviyelerini azalttığı gösterildi. Bazı vakalarda, "Lipidler" te yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmaya göre, CLA takviyesi tümör büyüme oranını azalttığı gösterilmiştir.

CLA, "Konjuge Linoleik Asit"
Conjugated Linoleic Acid'in tam olarak ne olduğunu açıklayalım Linoleik asit en çok görülen Omega-6 yağ asidi olup, bitkisel yağlarda büyük miktarda bulunur ancak aynı zamanda diğer gıdalardaki az miktarda bulunur.

Yani temelde, CLA hem çoklu doymamış yağ asidi türüdür hem de cis ve trans çift bağları vardır. Diğer bir deyişle, CLA teknik olarak trans yağdır, ancak birçok sağlıklı gıdada bulunan trans yağın doğal bir türüdür.

Konjuge Linoleik Asit (CLA) Hakkında İlginç Gerçekler
> CLA, özellikle et ve süt ürünlerinde çok çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunan daha önce tanınmayan bir besindir. 17 yıldan fazla araştırmada, CLA'nın birçok hayvan modelinde anti-kanserojen olduğu gösterildi; sıçanlar, fareler ve tavuklarda bağışıklık uyarımı yoluyla indüklenen advers katabolik etkileri azaltmak; sıçanlarda büyüme performansını arttırmak; ve aterojenik bir diyetle beslenen tavşanlardaki plak oluşumunu inhibe etmek için (en azından kısmen lipoprotein metabolizmasındaki değişiklikler yoluyla). Son yıllarda, Wisconsin-Madison Üniversitesi'ndeki bilim adamları ve başka yerlerde, CLA'nın metabolizma, enerji tutma ve vücut yağıyla yağsız vücut kütlesi arasındaki denge üzerindeki etkilerini incelemeye başladık.

> Yakın tarihli bir bilimsel makaleye göre, CLA vücudun yağ depolamadaki mekanizmasını engeller ve vücuda yağ rezervlerini enerji için neden olur.

> Purdue Üniversitesi'nde yapılan önemli bir araştırma, bir diyabet hayvanı modelinde CLA'nın şeker hastalığının başlangıcını tamamen engelleyebildiğini gösterdi!

> CLA'nın kandaki yağ globüllerini parçalayan bir enzim olan lipoprotein lipazı inhibe ettiği ve böylece adipositin (yağ hücresi) alımının (veya vücut yağ birikiminin) oluşabileceği gösterilmiştir. Lipoprotein lipazın inhibisyonu yağ birikiminin azalmasına neden olur.

> CLA, hormona duyarlı lipaz aktivitesini arttırır. Lipaz, vücuttaki yağ hücrelerinde depolanan yağları parçalamaktan sorumlu bir enzimdir. Yağ asitleri, kas hücreleri için bir enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere kan dolaşımına geri gönderilir. CLA, vücudu, enerji için yağ rezervlerini kullanmaya yönlendirir.

> CLA güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Gıdalara CLA'nın eklenmesinin, gıda ürünlerinin oksidasyonunu ve kalıp büyümesini önleyebileceği önerilmiştir..


"Journal of Nutrition" da yayınlanan 2000 yılındaki bir çalışmada CLA takviyesi, tüm çalışma katılımcılarının vücut yağ seviyelerini azalttığı gösterildi. Bazı vakalarda, "Lipidler" te yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmaya göre, CLA takviyesi tümör büyüme oranını azalttığı gösterilmiştir.

CLA (KONJUGE LINOLEIK ASIT) Kullanımı Nasıldır ?
CLA genelde tablet formda olur.Cla lar Mg ına göre kullanılım şekilleri degişmetedir.Genelde tabletler 800 Mg civarında olurlar ve bunlar günde 3 adet öğünlerle beraber tüketilir.1000-1300 Mg arasında olanlar ise günde 2 tablet olarak tüketilir. CLA ve Karnitin kombinasyonları ise yağ yakımı konusunda daha etkin rol oynadığı için tercih edilebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!
CLA ( KONJUGE LINOLEIK ASIT) hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez. Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.

CLA kullanımının bilinen yan etkilerinden bir tanesi insülin hassaslığını arttırmasıdır. Bu özellikle ilginç bir konudur çünkü prediyabet ve şeker hastalığı (2. Tip) direkt olarak obezite ve fazla kilolar ile ilgili rahatsızlıklardır. Bu hastaların CLA'yı kullanmadan önce doktorlarına başvurmaları önerilmektedir.
.

CLA (Konjuge Linoleik Asit) Satın Al
Multipower, Optimum Nutrition, Olimp, Hardline, Bsn, Grenade, Muscletech, BigJoy, Unıversal, Ultımate, MythPower, Fa Nutrition, Everlast vb. markalarının bayisi sıfatıyla Protein34 sporcu gıdaları olarak satışlarımız online olarak Protein34.com sitemiz ve N11 Mağazamızdan yapmaktayız . Ayrıca Ümraniye de bulunan Mağazamızdan da toptan ve perakende olarak satış yapmaktayız. Tüm markalardaki CLA ( KONJUGE LINOLEIK ASIT) ürünlerimizi satın almak için online sitelerimizi ve mağazamızı ziyaret ederek uygun fiyat ve bol hediye seçeneklerimizle temin edebilirsiniz..
1