BCAA


Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 26 (2 Sayfa)

Bcaa Nedir?

Bcaa;Dallı Zincir Amino Asitler (BCAAs), kas protein sentezini uyaran özel bir aminoasit sınıfıdır. Amino asitler, proteinin yapı taşlarıdır ve kaslar, birbirine yapışık çeşitli kompleks protein yapılarından oluşturulmuştur. Vücutta her biri benzersiz bir işleve sahip 22 farklı amino asit vardır. Bunlardan 3 tanesi BCAA olarak bilinmektedir. L-Leucine, L-Isoleucine ve L-Valinden oluşan BCAAs, proteinin ana birincil bileşenleri olup vücutlarımızdaki iskelet kas dokusunun % 30'undan fazlasını oluşturmaktadır!

BCAA'lar kas içerisinde metabolize olur ve vücut için yeni proteinler oluşturmak veya enerjiye dönüştürmek için kullanılır. Kas dokusunu oluşturmaktan başka, BCAA'lar kas kazanma konusunda ciddi olan herkes için çok önemli bir tamamlayıcıdır. BCAA'lar, daha hızlı toparlanma, azalan ağrı ve arttırılmış dayanma gücü de dahil olmak üzere halterciler ve atletler için çok sayıda fayda sağlar. Ayrıca BCAAs yağsız kas kitlesi ve mücadele katabolizmasını desteklemektedir (kas israfı). BCAA'lar egzersiz öncesinde, esnasında veya sonrasında tüketilebilir ve kas dökülmesini önlemek, egzersiz gücünüzü güçlendirmek ve kazanımları korumak için gereken optimum yakıtları temin edebilir

Lösin, izolösin ve valin


Bu üç amino asidi unsurunun kendi başına ne yaptığını anlamaları ve tüketicilerin egzersiz programlarına ve diyet rutinine kattıkları için tüketiciler için önemlidir.

Lösin, dallı zincirli amino asitlerin en çok çalışılan yeridir. Spor tıbbında yayınlanan bir araştırmaya göre, kas protein sentezine ve dolayısıyla zamanla kütlenin iyileşmesine neden olan mTOR proteinini aktive ediyor . İzolizin, lösin'e benzer bir işlevi yerine getirir, ancak egzersiz sırasında doğal şekerlerin kullanımını geliştirir - çalışırken insanlara daha fazla enerji kazandırır. Kas kütlesi artışı açısından iki karşıt grubundan daha zayıf olan valin, merkezi sinir sisteminin uyarılmasını ve zihinsel fonksiyonların iyileşmesini sağlar.

Bu üç temel amino asit vücut tarafından doğal olarak üretilmediğinden, insanlar onları yiyecek veya takviyeden tüketmelidir. Livestrong'a göre , BCAAların iyi kaynakları yumurta, et, soya fasulyesi ve kinoadır . Şimdi BCAA takviyelerinin avantajlarına bir göz atalım:


Bcaa’ların Görevleri-Faydaları Nelerdir ?

Artan yağ yakma

Kilo vermek isteyen insanlara ve fazladan yağa karşı takviyelerini reçetesine eklemek çok yaygındır. Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada amino asitlerden daha yüksek miktarda bulunanların daha az kilolu veya obez olma eğilimi gösterdikleri için bu tüketiciler BCAA'ları daha fazla tüketirler. Ayrıca, bu insanlarda daha az vücut yağı, daha iyi vücut makyajı ve daha az kas bulunan kişiler BCAA'ların daha az tüketimine sahipti.

Geliştirilmiş dayanma gücü

İşyerinde uzun bir gün veya özellikle zor bir egzersiz sırasında yorgun hissettin mi? PoliquinGroup'a göre, BCAAs insanlara dayanıklılığı artırırken, yorgunluğu azaltmak için de yardımcı olabilir . Üçlü amino asit kombinasyonu enerji üretimini artırır - özellikle izolösin'in şekerler üzerindeki etkisi - ve triptofanın beyin tarafından alınmasını engeller, tüketiciler gün boyunca ve egzersiz süresince uyanık ve aktif kalabilirler.

Azalmış Kas Ağrıları

Zor bir egzersizi takiben hepimiz hassasiyet yaşamıştık ve sıklıkla ağrı azalana kadar ağrıyı beklemek ya da egzersiz rejimine devam etmek ve biraz acı çekmek eğilimindeyiz. Bununla birlikte, Spor Hekimliği ve Fiziksel Spor Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre BCAA'ları diyetinizedahil etmek, yorgunluk hissini azaltabilirken, zamanla kas iltihaplarını ve hasarı da azaltabilir.

BCAA takviyeleri, sporculara göz ardı edilemeyecek sağlık, sağlık ve egzersiz yararları sunar. Bu yararları elde etmek için birinin farmakolojik dozda BCAA'lara ihtiyacı vardır. Zayıf kas kütlesi ve mukavemetini arttırmak için üç BCAA'nın en etkili olanı olan lösin olduğu için yüksek lösinkonsantrasyonlarına sahip ürünler arayın.


BCAA Kullanımı Nasıldır?

BCAAs'ı her aldığınızda yaklaşık 5-10 gramlık dozajlarda kullanılabilir. BCAA alımı için en kritik zaman egzersiz programıdır, bu nedenle antrenman öncesi ve sonrası egzersizlerinize 5-10 gram ekleyin.

Hedefiniz kitle oluşturmaksa, gece boyunca uyarılan kas dökülmesini durdurmaya yardımcı olmak için uyandığınızda ilk önce bir doz BCAAs alınabilir. Zihinsel bir enerji artışı sağlamak, açlığı azaltmak ve kas büyümesine yardımcı olmak için, günün herhangi bir saatinde 5-10 gramlık bir BCAA dozu da alabilirsin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

BCAA ların Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. 16 yaşından küçük çocukların doktor gözetiminde kullanması tavsiye edilir. Dallanmış zincirli amino asitlerin kullanımı, ALS'li hastalarda kullanıldığında akciğer yetmezliği riskini arttırabilir. Bu durumlarda kullanılması sakıncalıdır. Alkol bağımlılarında dallanmış zincirli amino asitlerin diyet kullanımı karaciğer hastalığına bağlı beyin hasarına yol açabilmektedir. Bu durumlarda kullanılması sakıncalıdır. Bu ürünü kullanıyorsanız planlanan ameliyattan en az 2 hafta önce kullanmayı bırakın. Gıda takviyesidir. Herhangi bir hastalığın teşhis, tedavi ya da önlenmesinde kullanılmaz.

BCAA Satın Al

Multipower, Optimum Nutrition, Olimp, Hardline, Bsn, Grenade, Muscletech, BigJoy, Unıversal, Ultımate, MythPower, Fa Nutrition, Everlast vb. markalarının bayisi sıfatıyla Protein34 sporcu gıdaları olarak satışlarımız online olarak Protein34.com sitemiz ve N11 Mağazamızdan yapmaktayız . Ayrıca Ümraniye de bulunan Mağazamızdan da toptan ve perakende olarak satış yapmaktayız. Tüm markalardaki Bcaa ürünlerimizi satın almak için online sitelerimizi ve mağazamızı ziyaret ederek uygun fiyat ve bol hediye seçeneklerimizle temin edebilirsiniz..