L-ArginineL-Arginine Nedir?

L-Arginine doğada gıdalarda bulunan ve vücut tarafından üretilmeyen protein sentezi için önemli olan bir amino asittir.

Arjinin vücuda alındığında nitrik okside dönüşerek enerji üretimi sağlayarak sürekli bir dinçlik ve güç kazanımı sağlamaktadır. Özellikle vücut geliştirme gibi dayanıklılık gerektiren sporcuların antrenmanı daha enerjik ve güçlü yapmasında sağladığı destek ile beraber spor esnasında hissedilen pump etkisi ile beraber daha uzun süre spor yapmanıza destek olmaktadır. L-Arginine spor yaparken damarlarınızın daha belirgin hale gelmesini sağladığı için ayrıca iyi bir motivasyon etkisi de yaşatmaktadır.

L-Arginine vücut tarafından üretilmeyen bir amino asit olduğu için sadece spor yapanlar tarafından değil ihtiyacı olan herkes tarafından da tercih edilmektedir. Arginine vücutta çok fazla etkinlik göstererek çeşitli faydaları olmaktadır. Şimdi L-Arginin’in ne işe yaradığını, vücudumuzda ne gibi etkinlikleri olduğunu ve neden vaz geçilmez bir amino asit olduğunu anlatmaya çalışalım.

L-Arginine Ne İşe Yarar?

Arjinin vücudumuza alındığında kan akış hızını yükseltir ve damarların genişlemesini sağlar. Genişleyen damarlar daha fazla protein ve oksijen taşıdığı için kaslarımızın gelişmesine büyümesine destek olur. Yine damarlarımızda daha fazla oksijen ve kan dolaşımı olmasından dolayı kendimizi daha güçlü ve enerjik hissederiz. Buda bizim daha fazla ağırlık kaldırmamız ve daha uzun süre spor yapmamız anlamına gelir ki buda amaca ulaşmak için oldukça güzel bir durumdur.

L-Arginin damar genişliğini desteklediği için kalp damar rahatsızlığı yaşayan kişiler içinde oldukça önemli bir amino asittir. Arjinin vücutta belirli hormonların gelişmesine destek olarak bağışıklık fonksiyonuna etkileri sayesinde de tercih edilmektedir.

Bunların haricinde L-Arginin aşağıdaki durumlarda da etkinlik göstermektedir.

 • Nitrik oksidin (NO) öncüsüdür,

 • Dolaşımı arttırarak kan dolaşımını geliştirir,

 • Büyüme hormonunun salınmasını uyarır,

 • Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir,

 • Yaraların iyileşme süresini azaltır,

 • Kemik ve tendon oluşumunda rol oynar,

 • Vücut yağını azaltırken kas kütlesini artırır,

 • Erkek doğurganlığı destekler, sperm üretimini ve motilitesini geliştirir,

 • Kan pıhtıları ve inme riskini azaltır,

 • Normal kan basıncını destekler,

 • Anjina hastalarında vasküler fonksiyonları iyileştirir,

 • Kalp krizinden sonra iyileşmeye yardımcı olur,

 • Kardiyovasküler hastalığın önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur,

 • Kanserli tümörlerin büyümesini azaltmaya yardımcı olur,


  L-Arginine Kaynakları Nelerdir?

  Arjinin supplement olarak toz ve tablet olarak temin edilebildiği gibi çeşitli besinlerde de bulunmaktadır. Tercihe ve ihtiyaca göre besinlerden alınan arjinin yeterli olabileceği gibi supplement olarak da diyetinize ilave edebilirsiniz. Peki hangi besinlerde bulunur? Şimdi bu soruya cevap vermeye çalışalım; Arjinin süt ve süt ürünlerinde bulunur (yoğurt, kefir vb) burada önemli olan süt ürünlerinin organik olmasıdır. Organik ürünlerde hem daha fazla hem de daha sağlıklı bir şekilde Arjinin ihtiyacını karşılamış oluruz.

  Kümes hayvanları, yumurta ve kırmızı et yine arjinin içeren besin kaynakları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanında bitkisel Arjinin kaynakları ise kabak çekirdeği, susam çekirdeği, deniz yosunu, ay çekirdeği ve de deniz sebzeleri ile ceviz, Hindistan cevizini ve de badem sayabiliriz.

  Bu sayılan L-Arjinin kaynaklarının diyetinize eklenmesi demek sizin arjinin ihtiyacınızı tamamen karşılayacağı anlamına gelmemektedir. Sağlık olarak kullanımlarda doktor tavsiyesine göre kullanım miktarı belirlenip besinlerden alınan miktar yeterli olmazsa supplement olarak alıp açığı kapatabilirsiniz.

  Spor yapanlar ve özellikle vücut geliştirme ile uğraşan tüketiciler ise daha fazla miktarda Arjinin kullanımına ihtiyaç duydukları için Arjinin takviyesini supplement olarak tercih etmektedirler. Supplement olarak ise ürünün aromalı ve aromasız olarak çeşitleri vardır. Aromasız ürünün tadı biraz acı olduğu için genelde aromalı arjinin kullanımı ön plana çıkmaktadır.

  L-Arginine Kullanımı Nasıldır?
  Arjinin kullanım amacına göre farklı zamanlarda kullanılmakla beraber spor yapanlar genelde spor öncesini tercih ederek daha güçlü ve enerjik antrenman yapmanın keyfini yaşarlar. Ayrıca gece yatmadan öncede arjinin kullanımı yaygındır. Gece kullanılan Arginine nitrik oksite dönüştüğü içim gece salgılanan GH hormonunu tetikler ve kullanıcının büyüme amacına ulaşmasına destek olur.

  Arginine kullanımını sağlık amaçlı olarak yapanlar ise doktor tavsiyesine göre belirtilen miktar ve zamanlarda kullanmaktadırlar.

  L-Arginine Fiyatları
  L-Arginin en uygun fiyata, garantili ve orijinal olarak nereden alabilirim sorusunu sorduğunuzu hissediyoruz? İşte bu sorunun cevabi protein34 sporcu gıdalarıdır. Neden protein34 dediğinizde ise cevap olarak satılan ürünlerimizin hepsi üretici ve/veya ithalatçı firmaların garantisinde olmakla beraber %100 Orijinal ürünlerdir. Üretici ve/veya ithalatçı garantisinin yanında protein34 sporcu gıdalarının kendi verdiği garanti ile ürünlerimize protein34.com internet sitemiz ve mağazalarımızdan bol hediye seçenekleri ile temin edebilirsiniz.