Arginine


Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 12 (1 Sayfa)


L-Arginine Nedir?

L-Arginin, hormon sekresyonu ve bağışıklık sistemi savunması da dahil olmak üzere çeşitli fizyolojik işlevlerden sorumlu koşullu olarak gerekli bir amino asittir. Tipik olarak, insan vücudu kendi başına arginin üretir, ancak aşırı stres zamanlarında (örn. Çalışma dışında), vücut talebi karşılayacak kadar sentezleyemez, bu nedenle takviye gerektirir.

Arjininin vücudun kreatin oluşumunda büyüme hormonu (GH) üretiminin arttırılması, atık ürünlerin uzaklaştırılması ve hormon salınımı ve sodyum seviyelerinin düzenlenmesi gerekiyor. Arginin'in en belirgin özelliği, Nitrik Oksit'in (NO) öncüsü olmasıdır.

Nitrik Oksit, çeşitli kardiyovasküler hastalıkların (yüksek kan basıncının da dahil olduğu) yanı sıra erektil disfonksiyonun tedavisinde kullanılan güçlü bir vazodilatatördür. Egzersiz ile ilgili olarak, Arginine'in vazodilatasyon özellikleri, kan damarlarını rahatlatıp genişleterek daha fazla kan akmasını sağlar ve sonuç olarak dolaşımı arttırır ve kaldırırken daha büyük ve daha iyi bir pompa ile sonuçlanır!

Son olarak, artan sirkülasyon, çalışan kaslarınıza daha fazla kan, oksijen ve besin maddeleri gönderir ve nihayetinde daha uzun süreler için pik çıkış yapmalarını sağlar.

L-Arginin Görevleri/Faydaları Nelerdir ?

MedlinePlus'a göre, arginin ilaçları ve takviyeleri çeşitli sağlık durumlarının tedavisinde ve egzersiz kapasitesinin iyileştirilmesinde etkili olabilir. Site, argininin konjestif kalp yetmezliği, mesane iltihabı, erektil disfonksiyon ve muhtemelen bir cerrahiyi takiben düzelme için etkili olduğunu kaydediyor. NutritionExpress web sitesindeki bir makalede, Jeff S. Volek, Ph.D., RD, bir egzersiz öncesi 6 gr arginin tüketmenin egzersiz kapasitesini %26 oranında arttırdığına dair kanıtların bulunduğunu belirtiyor.

• Nitrik oksidin (NO) öncüsüdür.
• Dolaşımı arttırarak kan dolaşımını geliştirir.
• Büyüme hormonunun salınmasını uyarır.
• Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir.
• Yaraların iyileşme süresini azaltır.
• Kemik ve tendon oluşumunda rol oynar.
• Vücut yağını azaltırken kas kütlesini artırır.
• Erkek doğurganlığı destekler, sperm üretimini ve motilitesini geliştirir.
• Kan pıhtıları ve inme riskini azaltır.
• Normal kan basıncını destekler.
• Anjina hastalarında vasküler fonksiyonları iyileştirir.
• Kalp krizinden sonra iyileşmeye yardımcı olur.
• Kardiyovasküler hastalığın önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.
• Kanserli tümörlerin büyümesini azaltmaya yardımcı olur.

L-Arginin Kullanımı Nasıldır?


Bazı çalışmalar, günde beş ila dokuz gram arasındaki dozlarda L-arjinin desteğiyle büyüme hormonu düzeylerinin önemli ölçüde artabileceğini bulmuştur . Çoğu durumda, L-arginin dinlenme büyüme hormonu seviyelerini en az yüzde 100 arttırır (buna karşılık, düzenli egzersiz büyüme hormonu seviyelerini yüzde 300 ila yüzde 500 artırabilir). L-arginine artı egzersiz kombinasyonu daha da güçlüdür. L-arginin takviyesinin plazma insülini arttırdığına ve vücudun kılcal damarları üzerindeki etkileri nedeniyle dinlenseniz bile daha güçlü kaslar oluşturmasına yardımcı olduğuna dair kanıtlar var . Bu hormonal değişiklikler iskelet-kas sisteminin genç temellerini onarmak, inşa etmek ve sürdürmek için yardımcı olarak metabolizmanızı olumlu bir şekilde etkiler.

Tavsiye edilen arginin dozu tedaviye bağlı olarak değişir. Konjestif kalp yetmezliği için MedlinePlus, duruma göre değişen, günde 6g ila 20g arasında değişen dozları önermektedir. Tıkanmış arter kaynaklı göğüs ağrısını gidermek için günde üç veya dört kez eşit aralıklarla 9g'dan 28g'a kadar arginin alınır. Erektil disfonksiyona maruz kalan erkekler günde 5 gr L-arjinin'den fayda görebilir. Dr. Volek, fiziksel performansı artırmak için günde 6g etkili doz olarak bahsetmektedir.


Dikkat Edilmesi Gerekenler!

L-Arginin 16 yaşından küçüklerin kullanması tavsiye edilmez. Hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kullanımı ile yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu dönemlerde kullanımı tavsiye edilmez. Astım ve siroz geçmişi olan kişilerin doktor gözetiminde kullanması gerekir. L-arjinin kan basıncını düşürebileceğinden kan basıncı düşük olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez. L-arginin, böbrek hastalığı olan kişiler tarafından kullanıldığında yüksek potasyum düzeylerine neden olduğu gözlemlenmiştir. Bazı durumlarda, bu, hayatı tehdit eden, düzensiz bir kalp atışına neden olabileceğinden bu kişilerin kullanması sakıncalıdır. Kalp krizi geçirmiş ya da geçirme riski olan kişilerde kullanımı tavsiye edilmez.

L-Arginin Satın Al

Multipower, Optimum Nutrition, Olimp, Hardline, Bsn, Grenade, Muscletech, BigJoy, Unıversal, Ultımate, MythPower, Fa Nutrition, Everlast vb. markalarının bayisi sıfatıyla Protein34 sporcu gıdaları olarak satışlarımız online olarak Protein34.com sitemiz ve N11 Mağazamızdan yapmaktayız . Ayrıca Ümraniye de bulunan Mağazamızdan da toptan ve perakende olarak satış yapmaktayız. Tüm markalardaki L-Arginin ürünlerimizi satın almak için online sitelerimizi ve mağazamızı ziyaret ederek uygun fiyat ve bol hediye seçeneklerimizle temin edebilirsiniz.