Antrenman Sonrası (Post Workout)Antrenman Sonrası (Post Workout) Ürünler Nedir?

Antrenman sonrası ürünler veya bir başka tabiri ile post workout ürünler adından da anlaşılacağı üzere spor sonrası kullanılan ürünlerdir. Peki bu ürünler niçin kullanılır? Diye soracak olursanız yapılan egzersiz sonucu vücudumuzda ve özelliklede kaslarımızda yıkım oluşur. Bu yıkımı onarmak ve bir sonraki spora hazırlanmak için post workout ürünleri tercih edilmektedir.

Antrenman sonrası ürünler yapılan sporun türü ve ağırlığına göre değişim gösterir. Bu nokta da doğru ürünü bulmak her ne kadar zor olsa da bizler size bilgi vermeye çalışalım.

Doğru egzersiz sonrası takviyeyi bulmak zor olabilir. Piyasa da oldukça fazla miktarda kapsül ve toz mevcutken ve dolaşan çok fazla bilgi ile, spesifik antrenmandan sonra hangi takviyenin en iyi olduğunu belirlemek mutlaka sıkıntılı olabilir.

Örneğin, bir dayanıklılık aktivitesi (koşma, bisiklete binme veya yüzme gibi) için kullanılacak ürün ile, kuvvet antrenmanı veya HIIT antrenmanından sonra kullanılacak üründen biraz farklı olabilir. Şimdi biz her antrenman türüne daha derin bir inceleme ve her antrenman türü için antrenman sonrası takviyeleri açısından aramanız gerekenleri özetlemeye çalışalım;

Dayanıklılık Egzersizleri için Antrenman Sonrası Takviyeler

Uzun bir koşu, yoğun bisiklet sürüşü veya uzun bir yüzme antrenmanından sonra, işe yarayan bir iyileşme takviyesi bulmanız çok önemlidir. Doğru takviyeyi seçmek için, öncelikle dayanıklılık antrenmanları sırasında vücudunuzda ne gibi değişimler oldu bilmeniz gerekmektedir. Spor sonrası takviye ne kadar gerekli ve önemli olsa da, dayanıklılık antrenmanından sonra dikkate alınması gereken tek faktör bu değildir.

Dayanıklılık antrenmanları sırasında vücut çok fazla sıvı kaybeder. Bu nedenle, iyileşmenin ilk anahtarı egzersiz sırasında kaybedilen sıvıları yenilemektir. Bu nedenle spor sonrası tartılıp ne kadar su kaybettiğinizi tespit ederek işe başlayabilirsiniz.

Birçok yerde, dayanıklılık egzersizlerinin iyileşmesi için karbonhidrat, protein ve yağ önermektedir. Bu unsurlar yardımcı olabilirken, neyin peşinde olduğunuzu hatırlamak önemlidir: hızlı bir iyileşme. Hızla elinizden gelenin en iyisini yapmak için, kaslarınızın iyileşmesine yardım etmeniz gerekir.

Evet, dayanıklılık antrenmanları bile kasların parçalanmasına neden olur. Kas dokusunu hızlı bir şekilde yeniden inşa etmek için, vücut protein ve BCAA'lara ihtiyaç duyar ve proteine ne kadar kolay erişilirse iyileşmeniz o kadar hızlı olur. Bu nedenle spor sonrası ilk iş olarak protein takviyesi almamız toparlanmamız açısından bizlere yardımcı olacaktır.

HIIT Egzersizleri için Egzersiz Sonrası Takviyeler

Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT), kısa süreli yoğun efor patlamaları ve ardından kısa dinlenme süreleri içeren bir antrenman türüdür. HIIT antrenmanları çoğunlukla vücut yağını yakmaya odaklandığından, HIIT antrenmanları için antrenman sonrası kurtarma takviyeleri karbonhidrat bakımından oldukça düşük olmalıdır.

HIIT egzersizindeki kısa yoğunluk patlamaları, kaslarınızın diğer egzersiz programlarına göre daha hızlı parçalanmasına ve yorulmasına neden olabilir, bu da egzersiz sonrası iyileşme takviyeleri söz konusu olduğunda kas iyileşmesini en önemli endişe alanlarından biri haline getirir.

Whey protein hidrolizatı ve izolatı içeren bir post workout takviyesi sizlere yardımcı olacaktır. Bu protein türü, yıldırım hızında iyileşmeyi teşvik etmek için kan dolaşımına hızla karışarak iyileşme sürecini başlatmış olur.

Kuvvet Egzersizleri için Antrenman Sonrası Takviyeler

Halter, vücut geliştirme ve diğer kuvvet antrenmanı egzersizleri, hızlı bir şekilde kas yapmanıza yardımcı olur, ancak yalnızca antrenman öncesi ve sonrası beslenme kadar iyileşme sürecine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Şimdi kısaca spor sonrası ürünlere bir göz atalım;

Antrenman Sonrası (Post Workout) Ürünler Nelerdir?

Kreatin, vücut geliştiriciler için sıklıkla uygulanan bir tamamlayıcıdır. Bir antrenmandan önce veya sonra kreatin almak, kas geliştirmek için eşit derecede faydalı olarak görünmektedir. Ancak porsiyonlarınıza dikkat edin. Günde yaklaşık 3 ila 5 gram kreatin yeterli olacaktır.

Peynir altı suyu proteini, egzersiz sonrası iyileşme takviyelerinizde aramanız gereken başka bir önemli unsurdur. Yaygın olarak en iyi protein türü olarak kabul edilir, çünkü kas büyümesi için kritik olan üç temel dallı zincirli amino asit (izolösin, lösin ve valin) içerir.

Bu iki ana ürüne Glutamin, bcaa ve karbonhidrat tozlarını da ilave edebiliriz. Glutamin spor sonrası yıpranan kaslarınızın toparlanmasında, karbonhidrat tozu ise boşalan Glikojen depolarınızın dolmasında sizlere yardımcı olacaktır.

Spor sonrası ürünler neden kullanılmalıdır?

Egzersiz yaptığınızda ve özellikle çok yorucu egzersiz yaptığınızda, vücudunuz kas dokunuzu parçalar. Bu, aktivite zamanlarında ekstra yakıt sağlar ve kasların gerilmesinin de onarılması gereken küçük yırtıklar yaratmasıyla daha da kötüleşir. Bu streslerin sonucu, kas dokunuzun antrenmandan hemen sonra pürüzlü hale gelmesidir.

Etkili bir antrenman sonrası takviyesi olmadan, vücudunuz kendisine verilen hasarı onaramayabilir, bu da muhtemelen bir sonraki antrenman sırasında zirvede performans göstermeyeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, kaslarda depolanan ve egzersiz sırasında yakıt olarak kullanılan bir glikoz formu olan vücudunuzun glikojen depolarının muhtemelen yenilenmesi gerekeceğini belirtmek gerekir. İşte spor sonrası yaşanan bu olumsuz durumların ortadan kaldırılması için post workout ürünlerin kullanımı önemlidir.

Antrenman sonrası takviyenin birincil işlevi iyileşme iken, anahtar değişkenler arasında glikojen olarak bilinen kastaki karbonhidrat depolarını yeniden doldurmak, parçalanan kas dokusunu yeniden inşa etmek ve onarmak ve son olarak birden fazla stres hormonunun akışını azaltmak için bileşenler ile beraber spor sonrası yaşanan iltihaplanma ve hücre hasarını onarmada yardımcı olur.

Bunu takiben, etkili bir antrenman sonrası takviyesi, potansiyelinize daha fazla performans gösterme şansı ile spor salonuna daha hızlı dönmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle, glikojeni yenilemek için daha fazla karbonhidrata ihtiyacınız olsun, kas onarımı konusunda daha fazla endişe duyuyorsanız veya egzersiz sonrası sürekli yorgun hissediyorsanız, bu ürünlerin sunduğu temel besinleri kullanmak iyileşme için çok önemlidir.

Antrenman Sonrası (Post Workout) Ürünleri Faydaları Nelerdir?
Spor sonrası ürünlerin ana faydalarını kısa başlıklarla sizlere sunuyoruz;

  • Kas protein yıkımını azaltmaya destek olur.
  • Kas protein sentezini (büyümesini) artışını destekler.
  • Glikojen depolarını geri yükler.
  • Spor sonrası kurtarmayı geliştirir.

    Antrenman Sonrası Ürünler ve Fiyatları
    Egzersiz sonrası toparlanma olması, egzersiz yaptıktan sonra besin maddelerini doldurmanın süper hızlı bir yoludur. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli egzersiz sonrası karışımlarımız var, bu nedenle size kişisel ihtiyaçlarınız veya hedefleriniz ne olursa sizlere uygun ürünleri sitemizde bulabilirsiniz. Hangisinin sizin için en iyisi olduğunu görmek ve fiyat değerlendirmesi yaparak sizlere uygun ürünleri aşağıda bulabilirsiniz.

    Sitemizde satışa sunulan Antrenman sonrası ürünlerimiz üretici ve/veya distribütör firmalarının garantisi altında olup %100 Orijinal ürünlerdir. Size uygun ürünü bol hediye seçenekleri ve uygun ödeme koşulları ile sitemizden şimdi alabilirsiniz.